Vstup Švédska do NATO: Kurdov znepokojuje prijatie Štokholmu do NATO

Vstup Švédska do NATO: Spojenci z NATO podpísali v utorok prístupový protokol pre Švédsko a Fínsko. Predtým sa obe krajiny dohodli, že „rozšíria svoju plnú podporu“ Turecku v otázkach národnej bezpečnosti, vrátane spolupráce na žiadostiach o vydanie osôb spojených s určitými kurdskými a sýrskymi skupinami.

Lídri švédskej kurdskej komunity reagovali po tom, čo spojenci NATO vrátane Turecka podpísali v utorok v Borase prístupové protokoly na vstup Švédska do NATO.
“Mnoho ľudí má v našej organizácii diskusné fóra. Veľa ľudí sa bojí a myslia si, že dnes má Švédsko dohodu s Tureckom, že ak niečo napíšete na svoj Facebook, možno Turecko požiada Švédsko, aby nás deportovalo,” povedal Mahde Shawane, prezident KURDISKA FEDERATIONEN PARAPLY (K.F.P.).

“Bude to pre nás také zlé. Ak sú tu nejakí politici, ktorí utekajú z Turecka, pomyslite si, že ich švédska vláda privedie späť do Turecka. Čo sa stane?,” dodal Holer Husen.

Mahde Shawane, prezident (K.F.P.): “Je prirodzeným právom Švédska byť členom NATO alebo akejkoľvek inej aliancie. Čo vidím v televízii, dokonca aj prezident Vladimir Putin uznal členstvo Švédska v NATO. Nie je problém s Ruskom resp. iné krajiny, ak sa Švédsko stane členom NATO.”

Mahde Shawane: “Veľká aliancia je možno pohodlnejšia, bezpečnejšia, ale nebezpečnejšia. Ak sa aliancia chystá do vojny s inými krajinami, Švédsko musí byť vo vojne aj v týchto krajinách. Problém je v tom, že Švédsko má viac ako dvesto rokov neutrality a demokracie a Švédsko nebolo vo vojne, takže ľudia vo Švédsku majú radi mier.“

Mahde Shawane: “Židovskí ľudia v Izraeli dali viac práv Arabom a Palestínčanom v Izraeli, ako Turecko dáva Kurdom, ktorí sa pôvodne narodili v Turecku, takže nemajú žiadne práva.”

Holer Husen: “Myslím si, že je to dobrá vec. Pre mňa ako Kurda je to zlé, pretože turecká vláda povedala, že ak chcú ísť do NATO, švédska vláda musí byť proti kurdskej strane tu.”
Holer Husen: “Bude to pre nás také zlé. Ak sú tu niektorí politici, ktorí utekajú z Turecka, pomyslite si, či ich švédska vláda privedie späť do Turecka. Čo sa stane?”

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: tvotvsk

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *