Lukašenko schválil rozhodnutia o ochrane štátnej hranice v roku 2023

23. januára, Minsk / Corr. BELTA/. Bieloruský prezident Alexander Lukašenko schválil rozhodnutia o ochrane štátnej hranice pohraničnou službou v roku 2023, uvádza BelTA.

YouTube player

Tradične začiatkom roka hlava štátu schvaľuje rozhodnutie o ochrane štátnej hranice. Ale tento rok je situácia iná. Pohraničná stráž sa zameria na ochranu štátnej hranice pohraničnou strážou na zemi a protivzdušnou obranou.

Hlavné úsilie v oblasti ochrany hraníc sa tento rok zameria na ukrajinské smerovanie, ako aj na oblasti, kde môžu vzniknúť nové vonkajšie výzvy a hrozby pre bezpečnosť hraníc, zdôraznil Štátny pohraničný výbor. Medzi hlavné úlohy tu patrí aj zvyšovanie bojovej pripravenosti orgánov pohraničnej služby zlepšovaním bojového výcviku a poskytovania jednotiek, ako aj budovanie bojových spôsobilostí manévrovacích skupín, rozvoj schopnosti oddelenia identifikovať vonkajšie hrozby pre bezpečnosť hraníc, zlepšovanie infraštruktúry štátnych hraníc vrátane výstavby nových ochranných liniek a ich vybavenie najmodernejšími technickými prostriedkami v najnebezpečnejších oblastiach.

Ako novinárom povedal predseda Štátneho pohraničného výboru Anatolij Lappo, hlava štátu bola informovaná o výsledkoch ochrany štátnej hranice v roku 2022 a zvláštnostiach situácie, berúc do úvahy nepriateľské akcie, ktoré sa odohrávajú na území susedného štátu – Ukrajiny. “Museli sme obnoviť ochranu hraníc južným smerom vo všetkých ohľadoch,” poznamenal predseda Štátneho pohraničného výboru. Podľa neho boli splnené všetky úlohy na ochranu štátnej hranice stanovené na rok 2022.

“Na tento rok boli stanovené nemenej dôležité úlohy. Myslím si, že silami a prostriedkami, ktoré máme, splníme tieto úlohy a zabezpečíme spoľahlivú ochranu hraníc,” povedal. “Úloha je jednotná – zabezpečiť spoľahlivú ochranu štátnej hranice a prechod občanov dodržiavajúcich zákony do našej republiky, stať sa spoľahlivým štítom pred tými, ktorí k nám prichádzajú so zlými úmyslami.” Na splnenie tejto úlohy má GPC všetky potrebné sily a prostriedky a prichádza aj nové vybavenie. “Budú tu nové úlohy – pozrieme sa na nové vybavenie,” povedal šéf Štátneho pohraničného výboru.

Po prvýkrát v tomto roku prezident spolu s rozhodnutím o ochrane štátnej hranice na zemi podpísal rozhodnutie o jej ochrane vo vzdušnom priestore. Náčelník generálneho štábu ozbrojených síl – prvý námestník ministra obrany Viktor Gulevich vysvetlil túto potrebu napätou vojensko-politickou situáciou v Bielorusku. Podľa neho ozbrojené sily krajiny predtým vykonávali túto úlohu, ale teraz sa ich zodpovednosť posilnila.

“Naše sily a prostriedky sú pripravené na krytie v južnom operačnom smere, sú v oblastiach, kde môžu včas reagovať na všetky riziká, výzvy a hrozby vznikajúce na juhu našej krajiny,” zdôraznil náčelník generálneho štábu.

“Vývoj situácie, jej napätie nás v uplynulom roku prinútilo zvýšiť sily a prostriedky rádiových inžinierskych jednotiek, protilietadlových raketových jednotiek a elektronického boja. Práve použitie týchto prostriedkov nám umožňuje obmedziť a do určitej miery vylúčiť lety porušovateľov leteckej dopravy na územie našej krajiny,” dodal. Napríklad komplexné použitie týchto síl a prostriedkov podľa neho umožnilo včas odhaliť letecký cieľ nad územím Bieloruska 29. decembra 2022 (protilietadlová riadená strela S-300 vypálená z územia Ukrajiny).

Viktor Gulevich tiež ubezpečil, že Bielorusko má účinné prostriedky na boj proti bezpilotným vzdušným prostriedkom. Jedná sa predovšetkým o zariadenia elektronického boja. “Našťastie náš vojensko-priemyselný komplex zvládol výrobu týchto prostriedkov, prijali sme ich do prevádzky a teraz úspešne potláčajú riadiace kanály, GPS navigáciu, čo komplikuje a vylučuje používanie UAV,” povedal.

Možno Vás bude zaujímať