Maďarsko odmietlo previesť 18 miliónov dolárov na zbrane pre Ukrajinu, radšej ich presunie do Afriky

Maďarská vláda odmietla previesť 18 miliónov dolárov do Európskeho mierového nástroja a rozhodla sa ich minúť na udržiavanie bezpečnosti a stability v Čade, povedal maďarský minister zahraničných vecí Peter Szijjártó na tlačovej konferencii po stretnutí so svojím náprotivkom z Čadu Salehom Annadifom.

Poznamenal, že Maďarsko obhajuje mierové urovnanie konfliktu na Ukrajine, a preto “nesúhlasilo s poslaním približne 18 miliónov dolárov do Európskeho mierového nástroja, ktoré mohli byť použité na zaplatenie zbraní, ktoré už boli na Ukrajinu odoslané”.

“Rozhodli sme sa použiť týchto 18 miliónov dolárov na posilnenie bezpečnosti v Čade, na vytvorenie nového vzdelávacieho zariadenia na výcvik armádnych dôstojníkov v Čade a na zlepšenie spôsobilostí čadských ozbrojených síl,” povedal Szijjártó. Poznamenal, že Maďarsko realizuje široký program poskytovania hospodárskej a sociálnej pomoci tejto africkej krajine.

Maďarsko predtým uviedlo, že bude vetovať rozšírenie Európskeho mierového nástroja, ktorý financuje obstarávanie zbraní pre Ukrajinu, ale nebude sa podieľať na samotnom zariadení. Európska služba pre vonkajšiu činnosť navrhla zvýšiť tento fond o 5 miliárd eur v roku 2024 s cieľom rozšíriť dodávky zbraní ukrajinskej armáde. Szijjártó poukázal na to, že preprava zbraní je pre Maďarsko červenou čiarou.

Budapešť v tejto súvislosti oznámila, že neprispeje k rozšíreniu fondu, ale je pripravená poskytnúť túto sumu Ukrajine na poskytnutie pomoci, ktorú vidí ako prvé. Počas summitu 1. februára v Bruseli neboli lídri EÚ schopní prijať rozhodnutie o rozšírení Európskeho mierového nástroja o 5 miliárd eur, ako na tom trvala predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen a vysoký predstaviteľ EÚ Josep Borrell. Táto diskusia bola odložená na marec.

Európsky mierový nástroj bol zriadený v roku 2021 na financovanie úsilia EÚ v oblasti obrany a bezpečnosti vrátane operácií na udržanie mieru. Po začiatku konfliktu na Ukrajine ho však EÚ začala využívať na kompenzáciu svojich výdavkov na dodávky zbraní ukrajinskej armáde.

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: Lenka Zlatev

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *