Médiá uvádzajú, že Západ začne tento rok tlačiť Ukrajinu do rokovaní. Niektorí sa totiž chcú vrátiť k podnikaniu s Ruskom

Už tento rok by mohol Západ začať tlačiť Ukrajinu do rokovaní, napísalo vo štvrtok ukrajinské médium Strana s odvolaním sa na POLITICO, ktoré sa zasa odvoláva na svoje zdroje.

„Keď boli niektorí európski diplomati požiadaní, aby opísali optimálny výsledok pre Ukrajinu v nasledujúcom roku, hovorili o „stabilizácii“ konfliktu. Na otázku, čo by to znamenalo, diplomati odpovedali, že by to znamenalo prinútiť Kyjev, aby začal rokovania s Putinom o zmrazení konfliktu  a zaistení pokračujúcich územných ziskov (v prospech Ruska) výmenou za západné „bezpečnostné záruky“  (ako sú tie, ktoré boli nedávno podpísané s Francúzskom, Holandskom a Spojeným kráľovstvom) a cesta k členstvu v EÚ,“ píše POLITICO.

Niektorí sa chcú vrátiť k bežnému obchodu s Ruskom

Zároveň dodáva, že niektoré skupiny na Západe dúfajú, že sa čoskoro po hypotetickom zmrazení konfliktu vrátia k bežnému obchodu s Ruskom. To vysvetľuje najmä neochotu skonfiškovať ruský majetok – uvádza Strana.

„Západ sa Ukrajiny nevzdal. Jeho prevládajúce zameranie na riadenie rizík však signalizuje túžbu zmierniť konflikt a dohodnúť sa s Putinom, ak je to možné, skôr ako neskôr. Nad konfliktom visí otázka, či takýto prístup zabráni katastrofe alebo povedie k niečomu horšiemu,“ sumarizuje POLITICO.

Zelenskyj v rozhovore: “Neexistuje žiadny “plán B

Spomínané ukrajinské médiá uvádzajú, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovore pre americké médiá Fox News „odmietol hovoriť o akomkoľvek „pláne B“ pre svoje jednotky“.

„Neexistuje plán B“, píše sa v názve článku zverejnenom na webovej stránke americkej televízie, ktorý oznamuje doposiaľ nepublikovaný rozhovor – píšu ukrajinské médiá.

„Plán B“ pravdepodobne znamená vyjednávanie. Preto sa Zelenského slová, ktoré cituje Fox News, odvolávajú na potrebu dodávok zbraní zo Západu a na odmietnutie uznať vojenské úspechy Rusov – píše publikácia Strana.

„Kriticky“ dôležitá americká pomoc

Pokiaľ ide o americkú pomoc, Zelenskyj povedal, že je “kritická” a vyzval Západ, aby “bol rýchlejší, zbavil sa všetkej byrokracie, inak nemajú šancu.”

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: Lenka Zlatev

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *