Sledovací softvér sa našiel v mobilných zariadeniach poslancov Európskeho parlamentu
- “NIE MY, ALE VY PREKRÚCATE HISTÓRIU O SNP” PREČO SA TU STAVAJÚ “OSLAVNÉ” BUSTY AMERICKÝM VOJAKOM? - 4 novembra, 2024 13:45
- ZÁPAD S OBAVAMI SLEDUJE DIANIE V KAZANI. PRINESIE SAMIT BRICS ĎALŚÍ ÚDER PRE USA A JEJ SPOJENCOV? - 22 októbra, 2024 14:16
- Parlament schválil Ukrajine pôžičku krytú ruskými aktívami do 35 miliárd eur - 22 októbra, 2024 14:05
Sledovací softvér sa našiel v mobilných zariadeniach poslancov Európskeho parlamentu, podľa správ médií vo štvrtok. Dvaja poslanci Európskeho parlamentu a jeden zamestnanec Podvýboru pre bezpečnosť a obranu (SEDE) sa stali terčom spywaru, informoval portál Politico. Francúzska liberálna europoslankyňa Nathalie Loiseauová, ktorá podvýboru predsedá, sa stala terčom izraelského spywaru Pegasus. Stopy spywaru sa našli aj v zariadení bulharskej sociálnodemokratickej poslankyne Jeleny Jončevovej počas bezpečnostnej kontroly. A jeden zamestnanec predstavenstva bol tiež terčom sledovacieho softvéru.
Európsky parlament je pred júnovými voľbami do Európskeho parlamentu v pohotovosti pred kybernetickými útokmi a zahraničným zasahovaním. Politico v decembri informovalo, že interné preskúmanie ukázalo, že kybernetická bezpečnosť inštitúcie “ešte nesplnila priemyselné štandardy” a “nie je úplne v súlade s úrovňou hrozby”, ktorú predstavujú štátom sponzorovaní hackeri a iné skupiny.
Parlament požiadal členov SEDE, aby skontrolovali, či ich mobilné zariadenia neobsahujú spyware kvôli rastúcemu problému s hackermi. “V danom geopolitickom kontexte a vzhľadom na povahu spisov monitorovaných Podvýborom pre bezpečnosť a obranu sa osobitná pozornosť venuje zariadeniam členov tohto podvýboru a personálu, ktorý podporuje jeho prácu,” uviedla v stredu vo vyhlásení zástupkyňa hovorcu Európskeho parlamentu Delphine Colardová. “Európsky parlament neustále monitoruje hrozby kybernetickej bezpečnosti pre svoje pracovné prostredie,” povedal hovorca Európskeho parlamentu pre The Brussels Times.
Nové odhalenia nadväzujú na predchádzajúce incidenty s inými poslancami Európskeho parlamentu, ktorí sa stali terčom útokov spywarom. V roku 2022 sa zistilo, že telefóny členov katalánskeho hnutia za nezávislosť vrátane politikov EÚ boli infikované Pegasom a Candiru, dvoma typmi sledovacích nástrojov. V tom istom roku bol grécky poslanec Európskeho parlamentu a opozičný líder Nikos Androulakis na zozname gréckych politických a verejných činiteľov, o ktorých sa zistilo, že boli napadnutí ďalším špionážnym nástrojom. Predsedníčka parlamentu Roberta Metsolová predtým tiež čelila pokusu o hacknutie pomocou spywaru.
V marci 2022 Európsky parlament sa rozhodol zriadiť osobitný vyšetrovací výbor, ktorý bude vyšetrovať používanie spywaru na sledovanie, zatiaľ čo predsedníčka Roberta Metsola ponúkla všetkým poslancom EP možnosť spustiť detekciu spywaru na svojich súkromných telefónoch a počítačoch.