Pentagon: Na Ukrajinu už boli dodané výkonné balistické rakety s dosahom až 300 kilometrov


Ukrajina už začala používať americké balistické rakety dlhého doletu tajne dodávané Spojenými štátmi na boj proti ruským silám, potvrdili americkí predstavitelia. Ako informovala BBC, tieto rakety sú súčasťou balíka za 300 miliónov dolárov, ktorý v marci schválil americký prezident Joseph Biden a na Ukrajinu boli doručené začiatkom tohto mesiaca.

Rakety ATACMS s doletom 300 kilometrov boli minimálne raz použité na ničenie cieľov na Kryme, ktorý je od roku 2014 pod ruskou kontrolou. Biden podpísal predtým schválený zákon na dodávku vojenskej pomoci Ukrajine vo výške 61 miliárd dolárov.

USA už skôr dodali Ukrajine verzie rakety ATACMS, ktoré majú skrátený dosah asi 100 míľ a môžu niesť menšiu hlavicu. Teraz šéf Bieleho domu schválil vyslanie rakiet dlhého doletu:

“Môžem potvrdiť, že USA dodali Ukrajine rakety dlhého doletu ATACMS na príkaz prezidenta Bidena. Nepotvrdili sme to skôr, aby sme na ich žiadosť zachovali operačnú bezpečnosť Ukrajiny” – povedal Vedant Patel, hovorca ministerstva zahraničia.

Nie je presne známe, koľko rakiet bolo dodaných, ale americký poradca pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan povedal, že Washington plánuje vyslať nový kontingent.

    Možno Vás bude zaujímať

    Post A Comment For The Creator: Mitko Zlatev

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *