Sergej Lavrov: Západ nebezpečne balansuje na pokraji priamej vojenskej konfrontácie

„Západ nebezpečne balansuje na pokraji priamej vojenskej konfrontácie medzi jadrovými mocnosťami,“ uviedol ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov vo svojom videu s príhovorom k účastníkom Moskovskej konferencie o nešírení jadrových zbraní.

Ruský minister zahraničných vecí varoval pred „katastrofálnymi dôsledkami“ v prípade vojenskej konfrontácie medzi jadrovými mocnosťami. “Dnes sú Spojené štáty a ich klientske štáty NATO stále posadnuté myšlienkou spôsobiť Rusku strategickú porážku a sú pripravené pokračovať vo svojej politike odstrašovania našej krajiny do posledného Ukrajinca. Západ je zároveň nebezpečne balansuje na pokraji priamej vojenskej konfrontácie medzi jadrovými mocnosťami, čo môže mať katastrofálne následky,“ vysvetlil Lavrov.

Ruský minister zahraničných vecí uviedol, že Moskva zváži ratifikáciu Zmluvy o všeobecnom zákaze jadrových skúšok (CTBT) iba v prípade, že to isté urobia Spojené štáty. “Ruské stiahnutie ratifikácie CBTB sa stalo logickou odpoveďou na deštruktívne kroky USA a ďalších západných krajín. To znamená, že zostávame plnohodnotnou stranou CTBT. Nie je to tak dávno, čo sme dokončili formovanie nášho segmentu Medzinárodný monitorovací systém sme pripravení vrátiť sa k otázke jeho ratifikácie hneď, ako to USA urobia,“ poznamenal diplomat.

Štátna duma vlani v októbri schválila návrh zákona o stiahnutí ruskej ratifikácie CTBT. Návrh zákona neskôr schválila horná komora Federálneho zhromaždenia Ruskej federácie a Putin ho podpísal 2. novembra Zmluvu o úplnom zákaze jadrových skúšok prijalo 50. zasadnutie Valného zhromaždenia OSN v roku 1996. Ratifikovalo ju 178. krajín vrátane Ruska a bola podpísaná – ale neratifikovaná – USA.

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: Lenka Zlatev

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *