Modernizácia Ozbrojených síl SR alebo šafárenie?

Modernizácia Ozbrojených síl SR – Ministerstvo obrany SR pod vedením Jaroslava Naďa zaradilo do medzirezortného pripomienkového konania Smernicu pre obranné plánovanie SR na obdobie rokov 2023 – 2028. Toto medzirezortné pripomienkové konanie bolo ukončené 30. 08. 2021.

Na základe Smernice chce rezort pristúpiť k nárastu počtu profesionálnych vojakov. Zvyšovať by sa mali  obranné výdavky z dôvodu projektov modernizácie Ozbrojených síl SR.

Generál Jozef Viktorin odslúžil v Ozbrojených silách Slovenskej republiky takmer 40 rokov, pôsobil ako vojenský pridelenec SR v Turecku, Poľsku, pobaltských štátoch a na ďalších významných vojenských funkciách. Svoj názor na modernizáciu Ozbrojených síl SR vyjadril na sociálnej sieti Facebook.

„Rozhodnutie vlády pokračovať v modernizácii OS SR vnímam v dvoch rovinách. Ozbrojené sily SR potrebujú modernizáciu ako soľ. O tom niet pochýb. Druhá rovina je trio otázok: ako modernizujeme, kto to robí a hlavne v akom období.

Vieme ako postupuje vláda. Posiela vojakov do ulíc, na hranice, asistovať pri testovaní. Žiadny plnohodnotný výcvik. Počúvame, že COVID vyžaduje výrazné finančné výdavky… a tu zrazu čo nevidíme? Vyčlenenie cca 2 miliárd eur na nákup pásovej techniky.

V armáde existuje tzv. obranné plánovanie, ktoré má odrážať reálne možnosti štátu (prepojené s potrebami OS) a plnenie funkcie obrany SR a jej občanov. A tu sa pýtam: sme ozaj na tom tak dobre, aby sme vydali tieto finančné prostriedky?

Viackrát som sa zmienil, že o efektivite modernizácie rozhoduje vycvičenosť personálu. Ani pri testovaní, ani na hraniciach sa však vojsko necvičí, ale práve naopak, stráca reálne návyky, ktoré sú potrebné pre službu v OS.“

Generál Jozef Viktorín modernizáciu Ozbrojených síl SR neodmieta:

„Modernizácia áno, ale nie v takom rozsahu a s takými finančnými prostriedkami.

Tieto peniaze sa dajú investovať do iných projektov. Takých, z ktorých bude mať občan úžitok. Viete prečo si to myslím? Lebo občan na Ozbrojené sily SR prispieva a mali by to byť aj jeho Ozbrojené sily.

Podľa toho, akým spôsobom táto vláda riadi štát, nedal by som jej do rúk žiadnu ďalšiu zbraň. Tobôž nie tendre za milióny.“

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: tvotvsk

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *