Na Ukrajine oznámili nahradenie ministra obrany Reznikova šéfom vojenskej spravodajskej služby Budanovom

KYJEV (5. február) – Oleksiy Reznikov opúšťa post ministra obrany Ukrajiny, namiesto neho bude vojenské oddelenie viesť súčasný šéf vojenskej spravodajskej služby Kirill Budanov. V nedeľu to oznámil predseda frakcie proprezidentskej strany “Sluha ľudu” vo Verchovnej rade David Arahamiya.

Arahamiya dodal, že Reznikov bude viesť ministerstvo pre strategický priemysel Ukrajiny, ktoré teraz vedie Pavlo Ryabikin. “Alexej Reznikov v rámci vlády je preložený na post ministra pre strategický priemysel s cieľom posilniť vojensko-priemyselnú spoluprácu,” napísal Arahamiya na svojom telegramovom kanáli. “Generálmajor Kirill Budanov bude stáť na čele ministerstva obrany, čo je pre vojnu úplne logické,” dodal Arahamiya.

Označil za “absolútne logické” vymenovať Reznikova na ministerstvo strategického priemyslu, ktoré je zodpovedné za vojensko-priemyselné podniky, vzhľadom na skúsenosti odchádzajúceho vedúceho ministerstva obrany pri rokovaniach o dodávkach zbraní na Ukrajinu. Tieto rozhovory viedol s ministrami obrany krajín kontaktnej skupiny o vojenskej podpore Kyjeva, ktorá sa prvýkrát stretla na vojenskej základni Ramstein v Nemecku. Reznikov by mal “zdvihnúť” ministerstvo strategického priemyslu, ktoré “musí urobiť viac,” povedal Arahamiya.

Vedúci frakcie Sluha ľudu tiež uviedol, že Vasyl Malyuk bude vymenovaný za vedúceho bezpečnostnej služby Ukrajiny a úradujúci vedúci ministerstva vnútra Ihor Klymenko bude vymenovaný za ministra vnútra.

Chýry o možnej rezignácii Reznikova sa objavili na pozadí škandálu okolo ministerstva obrany, ktorý vypukol po zverejnení novinárskeho vyšetrovania o dodávkach potravín armáde za nadhodnotené ceny. Potom boli námestník ministra obrany Vjačeslav Shapovalov a zástupca riaditeľa odboru verejného obstarávania oddelenia Bogdan Khmelnitsky nútení odstúpiť. Boli obvinení z korupcie a marenia činnosti ozbrojených síl Ukrajiny. 

Zdroj: TACC

Možno Vás bude zaujímať