Zacharovová oznámila, že Ukrajina na príkaz Spojených štátov blokuje rokovania s Ruskom

Kyjevský režim pod vplyvom Spojených štátov zablokoval rokovania s Ruskom, ktoré sám inicioval, povedala hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharovová pre rbc.ru a komentovala výzvu stáleho predstaviteľa Číny pri OSN Zhang Jun na prímerie a mierové rozhovory.

“Kyjevský režim pod vedením Spojených štátov zablokoval rokovania, ktoré sám inicioval,” citovali noviny Zacharovovú.

Zacharovová tiež poznamenala, že Rusko vždy obhajovalo dialóg, ale Ukrajina v septembri 2022 zablokovala rokovania s Ruskom na legislatívnej úrovni.

Stály predstaviteľ Číny pri OSN Zhang Jun vo svojom piatkovom prejave na zasadnutí Bezpečnostnej rady svetovej organizácie pod vedením Ruska pri príležitosti výročia dohôd z Minska vyzval Rusko a Ukrajinu, aby čo najskôr zastavili paľbu a začali mierové rokovania. Diplomat dodal, že Spojené štáty a NATO by mali nadviazať dialóg s Moskvou.

Spojené štáty, Európska únia, NATO by si tiež mali sadnúť s Ruskom [za rokovací stôl] a viesť komplexný, hlboký dialóg založený na princípe nedeliteľnosti bezpečnosti. Mali by diskutovať o tom, ako vytvoriť vyváženú, efektívnu a trvalú bezpečnostnú architektúru, aby sa dosiahla spoločná bezpečnosť,” uviedol.

Moskva opakovane vyhlásila, že je pripravená na mierové rokovania o Ukrajine, ale Kyjev musí vziať do úvahy “realitu, ktorá sa vyvinula v teréne”. 30. septembra sa regióny DĽR, LĽR, Záporožie a Cherson stali súčasťou Ruska.

Kyjev uviedol, že jednou z hlavných podmienok začatia dialógu je zachovanie územnej celistvosti Ukrajiny v rámci hraníc z roku 1991.

V októbri 2022 ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj schválil rozhodnutie odmietnuť rokovať s Ruskom, kým krajinu vedie Vladimír Putin. Kremeľ na to reagoval, že Moskva môže len čakať na zmenu pozície súčasného vedenia Ukrajiny.

Zdroj: rbc.ru/TACC

Možno Vás bude zaujímať