O členstvo v BRICS má záujem najmenej 12 krajín- tvotv.sk

“Zoskupenie BRICS sa teší čoraz väčšej autorite na svetovej scéne. O členstvo má záujem najmenej 12 krajín”, oznámil minister zahraničných vecí Ruska Sergej Lavrov.

BRICS, ktoré spája Brazíliu, Rusko, Indiu, Čínu a Južnú Afriku je podľa neho dosť žiadané.

“Záujem o toto globálne zoskupenie je veľmi veľký a stále rastie.” – povedal Lavrov na stretnutí s ministrom zahraničných vecí Indie Subramanyamom Jaishankarom. Ako zdôraznil, nielen Alžírsko, Argentína a Irán majú záujem o členstvo v BRICS, ale “takýchto krajín je viac ako tucet”.

Krajiny BRICS, dodal Lavrov, majú v úmysle čoskoro dohodnúť kritériá a princípy pre potenciálne rozšírenie skupiny.

“Predtým, ako začneme hovoriť o tom, kedy a ako sa začne rozširovanie BRICS, dohodli sme sa, že ako skupina piatich sa dohodneme na kritériách a princípoch posudzovania takýchto žiadostí. Keďže prihlášky už oficiálne prichádzajú, očakávame, že dohoda o kritériách a princípoch rozšírenia BRICS nebude trvať dlho”, spresnil šéf ruskej diplomacie.

Pripomenul tiež, že v júni tohto roku sa po summite BRICS (počas ktorého lídri „päťky“ diskutovali o vnútorných otázkach organizácie a určovali plány do budúcnosti) konal summit vo formáte BRICS+, na ktorom sa zúčastnili lídri 13 krajín.

“Ten zoznam je známy. Sú na ňom krajiny zastupujúce všetky regióny rozvojového sveta bez výnimky: Ázia, Afrika, Latinská Amerika. Vítame takýto záujem” – povedal Lavrov.

Médiá už skôr informovali, že Alžírsko podalo oficiálnu žiadosť o vstup do skupiny BRICS. Káhira, Rijád a Ankara taktiež oznámili svoj zámer sa pripojiť k tomuto hospodárskemu zoskupeniu.

Zdroj: novosti.rs

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: tvotvsk

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *