(VIDEO) Turecký minister energetiky: “Plynový uzol bude s najväčšou pravdepodobnosťou v Trácii”- tvotv.sk

Plynový uzol, ktorý inicioval ruský prezident Vladimir Putin, sa s najväčšou pravdepodobnosťou bude nachádzať v európskej časti Turecka v oblasti Trácie, uviedol turecký minister energetiky Fatih Donmez.

Donmez v rozhovore pre TV TRT Haber povedal, že je to najlepšie umiestnenie. Turecko podľa Donmeza začalo v rámci projektu rokovania s možnými dodávateľmi plynu a v tejto súvislosti hodlá v januári až februári usporiadať konferenciu.

Pripomeňme, že počas nedávneho stretnutia so svojím tureckým náprotivkom Recepom Tayyipom Erdoganom v Astane, na okraj samitu o spolupráci a budovaní dôvery v Ázii, Putin uviedol, že plynárenský uzol v Turecku by mohol byť nielen platformou pre dodávky tejto energie, ale aj na určenie jej ceny bez akéhokoľvek politického prifarbenia.

Minister Fatih Dönmez: “Turecko nebude len centrom, kde sa bude obchodovať s plynom. Bude to tiež rozbočovač, kde bude plyn distribuovaný. V tomto prípade budeme centrom, kde sa určuje aj cena. Sme prítomní aj v cenovom mechanizme,” povedal.

Minister energetiky a prírodných zdrojov Fatih Dönmez vo svojich vyhláseniach poznamenal nasledovné:

“V posledných rokoch sme vždy posilňovali našu národnú prenosovú sieť a infraštruktúru. Okrem toho, keď sa pozrieme na susedné krajiny z hľadiska európskeho trhu, prevzali sme dôležitú úlohu pri posilňovaní ich bezpečnosti dodávok. “

Ide o projekty ako TANAP a TurkStream. Zatiaľ čo sme posilňovali našu infraštruktúru, zabezpečili sme aj prílev nových zdrojov. Zemný plyn nakupujeme z Ruska, Azerbajdžanu a Iránu prostredníctvom plynovodov. Teraz sme zvýšili ich počet a kapacitu.”

Najnovšie k tomu pribudol TANAP, ktorý prepravuje plyn do Turecka a hovoríme o plynovode, ktorý vedie až do európskeho Talianska. Taktiež je tam ropovod, ktorý sme dostali z Ruska cez Ukrajinu, Rumunsko – Bulharsko, ktorý sme nazývali západnou linkou. Následne bol Modrý prúd aktivovaný zo Samsunu.”

Medzi Tureckom a Ruskom obaja lídri vyjadrili svoj zámer vydláždiť cestu obchodu s národnými menami. V tomto bode sa tento proces ešte viac zrýchlil. Na našom poslednom stretnutí sme dosiahli konsenzus. V tejto súvislosti je potrebné dokončiť niektoré technické štúdie. Čiastočne sme už začali platiť v rubľoch,” dodal turecký minister.

Zdroj: TRT Haber

Možno Vás bude zaujímať