Peking odpovedal Západu o mierovom pláne pre Ukrajinu: Chcete len očierniť Čínu

Hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Wang Benbin reagoval na kritiku plánu Číny na vyriešenie ukrajinskej krízy a uviedol, že tí, ktorí plán kritizujú, sa snažia „ohovárať Čínu“.

“Myslím si, že šíria nejaké nepodložené názory na očierňovanie Číny,” povedal s tým, že v sťažnostiach chýba “niečo nové”.

Čína je pripravená poskytnúť platformu pre rokovania na Ukrajine, povedal Wenbin, keď bol požiadaný, aby sa vyjadril k ochote Pekingu poskytnúť platformu pre rokovania o Ukrajine.

“Všetky snahy o mierové vyriešenie krízy by mali byť povzbudzované a podporované,” zdôraznil.

Chladnokrvná mentalita nevyhnutne povedie ku konfliktu, povedal dnes na brífingu hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Wang Wenbin.

“Napriek tomu, že od skončenia studenej vojny uplynulo viac ako 30 rokov, vtedajšia mentalita stále prevláda,” povedal diplomat.

Berlínsky múr bol zbúraný, ale stále existuje ideologický múr, povedal Wenbin s tým, že ak sa neopustí ideológia studenej vojny, nevyhnutne dôjde k novej kríze.

Čínsky predstaviteľ zdôraznil, že NATO ako „produkt studenej vojny“ nielenže po skončení vojny neprestalo existovať, ale ďalej expandovalo a dokonca sa dostalo aj do ázijsko-pacifického regiónu, kde provokuje.

Zatiaľ čo USA na jednej strane obhajujú rešpektovanie suverenity Ukrajiny, na druhej svojvoľne porušujú suverenitu iných krajín a špekulujú o otázke Taiwanu, pričom hrubo zasahujú do vnútorných záležitostí Číny, poznamenal diplomat s tým, že medzinárodná komunita odoláva takýmto dvojitým štandardom a stavia sa proti nim.

“Čína bude pevne stáť na strane mieru, dialógu a historickej spravodlivosti, bude pokračovať v presadzovaní mieru a rokovaní, spolupracovať s medzinárodným spoločenstvom, aby hrala konštruktívnu úlohu a prispievala k presadzovaniu politického riešenia ukrajinskej krízy,” zhrnul Wenbin .

Čínske ministerstvo zahraničných vecí zverejnilo 12-bodový dokument, v ktorom podrobne opisuje svoj postoj k ukrajinskej kríze a vyzýva na ukončenie nepriateľských akcií a mierových rozhovorov.

Dokument predovšetkým poznamenáva, že je potrebné opustiť mentalitu studenej vojny, pretože bezpečnosť jednej krajiny nemožno dosiahnuť na úkor bezpečnosti iných krajín a regionálnu bezpečnosť nemožno zabezpečiť posilňovaním alebo dokonca rozširovaním vojenských blokov.

Legitímne bezpečnostné záujmy a obavy všetkých národov by sa mali brať vážne a brať do úvahy, uvádza sa v dokumente.

Zdroj: RT BALKAN

Možno Vás bude zaujímať