Pele zomrel

Trojnásobný majster sveta vo futbale ako súčasť brazílskeho národného tímu Pele zomrel v 83. roku života. Vo štvrtok to oznámila dcéra Kelly Nascimentová na svojej stránke na Instagrame.

“Milujeme ťa donekonečna. Odpočívajte v pokoji,” uvádza sa v správe.

V septembri 2021 podstúpil Pele operáciu na odstránenie nádoru v hrubom čreve. Koncom novembra 2022 bol Brazílčan hospitalizovaný. 22. decembra lekári bývalého futbalistu oznámili, že Pele má negatívnu dynamiku rakoviny, v súvislosti s ktorou potrebuje intenzívnejšiu starostlivosť kvôli dysfunkcii obličiek a srdca.

Pelé (skutočné meno – Edson Arantis do Nascimento) hral na profesionálnej úrovni v rokoch 1956 až 1977 s brazílskym Santosom a americkým klubom New York Cosmos, spolu so Santosom sa stal päťnásobným víťazom Copa do Brasil, dvakrát vyhral Copa Libertadores a Interkontinentálny pohár. Ako člen brazílskeho národného tímu sa Pele stal jediným trojnásobným majstrom sveta ako hráč (1958, 1962, 1970). Je uvedený v Guinnessovej knihe rekordov ako autor 1 279 gólov.

Pele bol opakovane uznávaný ako najlepší futbalista XX storočia podľa športových médií, bol zaradený do rôznych symbolických tímov storočia. V roku 1999 uskutočnila Medzinárodná futbalová federácia (FIFA) s cieľom určiť najlepšieho hráča XX storočia prieskum medzi športovými funkcionármi, novinármi a trénermi, v ktorom sa Pele umiestnil na prvom mieste. Podľa výsledkov hlasovania fanúšikov na internete sa však víťazom stal Argentínčan Diego Maradona. V dôsledku toho sa FIFA rozhodla rozdeliť ocenenie “Hráč storočia” medzi týchto dvoch hráčov.

Aj v roku 1999 Medzinárodný olympijský výbor uznal Peleho za najlepšieho športovca storočia, napriek tomu, že sa nikdy nezúčastnil olympijských hier. V tom istom roku časopis Time zaradil futbalistu do zoznamu stoviek najvplyvnejších ľudí XX storočia. 

ZDROJ: TACC

Možno Vás bude zaujímať