Zelenský podpísal zákon posilňujúci štátnu kontrolu médií

KYJEV (29. December) – Prezident Ukrajiny podpísal zákon “O médiách”, ktorý posilňuje štátnu kontrolu nad médiami a zakazuje pozitívne spravodajstvo o ruských krokoch. Vyplýva to z údajov elektronického systému ukrajinského parlamentu.

Vrátené s podpisom prezidenta,” píše sa v dokumente.

Nový zákon rozširuje právomoci Národnej rady pre televízne a rozhlasové vysielanie, ktorá sa stane jediným regulátorom médií. Dostáva právo posielať povinné pokyny redakcii všetkých médií, pokutovať všetky druhy masmédií, zakázať prácu online médií na obdobie 14 dní bez rozhodnutia súdu, zrušiť registráciu tlačových médií.

Tento orgán má tiež právo požadovať od poskytovateľov, aby zablokovali prístup k internetovým publikáciám bez rozhodnutia súdu, aby požadovali služby YouTube a Facebook na odstránenie akéhokoľvek materiálu a od spoločnosti Google – na odstránenie informácií z výsledkov vyhľadávania v prehliadači s rovnakým názvom, na reguláciu práce prevádzkovateľov káblovej a online televízie. Zákon nestanovuje registráciu informačných stránok a blogerov, ale v tomto prípade sa na ne nevzťahujú práva stanovené pre registrované médiá vrátane práva na získanie akreditácie v oficiálnych orgánoch.

Národná únia novinárov Ukrajiny bola proti návrhu zákona. Kritici poznamenávajú, že Národná rada nie je nezávislým regulátorom, pretože polovicu tohto orgánu menuje prezident a druhú polovicu parlament, v ktorom má proprezidentská strana väčšinu. Zákon nestanovuje kvóty pre novinárov, zástupcov mediálneho priemyslu alebo spotrebiteľov informácií.

Ukrajinský mediálny zákon tiež zakazuje všetky televízne kanály a iné mediálne zdroje Ruska. Okrem toho zákon zakazuje šírenie informácií o ruských činoch, ktoré sú z pohľadu ukrajinských orgánov nespoľahlivé. Je tiež zakázané “výlučne pozitívne” pokrývať aktivity ruských orgánov s cieľom “popularizovať” ich.

Návrh zákona “O médiách”, ktorý vypracovali poslanci zo strany Sluha ľudu, bol zaregistrovaný vo Verchovnej rade koncom decembra 2019. Novinárska komunita ho kritizovala a v máji 2020 ho poslala na revíziu. 

Zdroj: TACC

Možno Vás bude zaujímať