Počet inšpektorov MAAE v Záporožskej jadrovej elektrárni sa niekoľkonásobne zvýši

Počet inšpektorov Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) v Záporožskej jadrovej elektrárni sa niekoľkokrát zvýši, oznámil Renat Karchaa, poradca generálneho riaditeľa koncernu Rosenergoatom.

“Zvýši sa niekoľkonásobne,” povedal Karchaa a dodal, že je výsadou agentúry určiť presný počet inšpektorov misie MAAE v Záporožskej jadrovej elektrárni.

Vedenie Záporožskej jadrovej elektrárne je naklonené rozhodnutiu Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu posilniť misiu v elektrárni, ale myslí si, že je nepravdepodobné, že by to vyriešilo bezpečnostný problém, povedal Karchaa. “Rešpektujeme zámer pána (šéfa MAAE Rafaela) Grossiho kvantifikovať inšpekciu MAAE v závode. Prijmeme každého,” zdôraznil.

V Záporožskej jadrovej elektrárni však chápu, že zdrojom všetkých hrozieb v elektrárni “sú agresívne akcie kyjevského režimu, ktoré sú neporovnateľné s duchom alebo literou základných princípov jadrovej bezpečnosti”. Preto, ak sa ma niekto pokúsi presvedčiť, že MAAE je schopná ovplyvniť agresivitu kyjevského režimu, rád sa s touto osobou porozprávam. Ak sa to stane a MAAE sa to podarí, česť a chvála, veľmi ma to prekvapí,” povedal.

Bezpečnostné opatrenia

Ruská strana príjme komplexné bezpečnostné opatrenia počas nadchádzajúcej návštevy šéfa MAAE Rafaela Grossiho v Záporožskej jadrovej elektrárni, povedal Karchaa.

“Z našej strany vždy prijímame rozsiahle opatrenia, aby sme zaručili bezpečnosť všetkých členov delegácie MAAE. Prijímajú sa podľa súčasnej situácie. Vždy dodržiavame záruky, ktoré poskytujeme, vrátane bezpečnosti,” odpovedal na otázku o možnom posilnení bezpečnostných opatrení počas nadchádzajúcej návštevy Záporožskej elektrárne.

Šéf MAAE predtým povedal, že stanicu navštívi budúci týždeň. Ak sa návšteva uskutoční, cesta bude jeho tretia v poradí. Predtým Grossi navštívil stanicu v septembri 2022 a opäť v marci 2023. 

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: tvotvsk

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *