Poľsko rozširuje americkú základňu v strednej časti krajiny – tvotv.sk

VARŠAVA (08.11.2022) – Poľsko rozširuje základňu ozbrojených síl Spojených štátov amerických v meste Powidz vo Veľkopoľskom vojvodstve, v strednej časti Poľska, uviedol poľský minister obrany Mariusz Błaszczak.

“Ide o ďalšiu investíciu do základne Powidz. Tentoraz je investícia plánovaná pre americké letectvo. Sídli tam bojová brigáda amerického letectva, ktorá je vyzbrojená útočnými vrtuľníkmi „Apache“. Pre tieto vrtuľníky pripravíme o pár rokov základňu, ktorá bude mať na jednej strane hangáre a sklady a na druhej strane palivovú základňu. To umožní vrtuľníkom reagovať z mesta Powidz tak, aby mohli podporovať poľskú armádu a armádu Severoatlantickej aliancie” – povedal Błaszczak.

Uviedol, že nejde o prvú poľskú investíciu do tejto americkej základni.

“V júni sme spolu s americkým veľvyslancom Markom Brzezinskim začali s výstavbou skladu zbraní v Powidzi. Dá sa povedať, že toto mesto je vojenským komplexom, ktorý bude poskytovať podporu poľskej armáde a silám NATO vo východnej časti Severoatlantickej aliancie,” poznamenal poľský minister.

Podľa najnovších informácií sa v Poľsku momentálne nachádza viac ako 10 000 amerických vojakov.

Veľvyslanec Brzezinski okrem iného uviedol, že táto americká základňa bude mať všetko potrebné na to, aby boli ozbrojené sily pripravené viesť letecké operácie v Poľsku.

Diplomat dodal, že na území základne vyrastie veľký sklad paliva.

“Projekt skladovania paliva má značný objem, 1,5 milióna ton, čo je dosť na zabezpečenie paliva pre celú obrnenú brigádu pozemných síl USA” – povedal.

Brzezinski spresnil, že v Poľsku sa plánuje viac ako 100 investícií do infraštruktúry pre americkú armádu. Dospel k záveru, že takéto investície by umožnili USA mať určitú flexibilitu na zvýšenie svojej prítomnosti v Poľsku.

Zdroj: novosti.rs

Možno Vás bude zaujímať