Poľsko sa odvolalo na Kongres USA so žiadosťou o podporu pri získavaní odškodnenia od Nemecka

VARŠAVA (10. január) – Poľské orgány sa obrátili na Kongres USA so žiadosťou o pomoc pri získavaní odškodnenia od Nemecka za škody spôsobené republike počas druhej svetovej vojny. Uviedol to v utorok na brífingu námestník poľského ministra zahraničných vecí Arkadiusz Mularczyk, ktorý viedol skupinu expertov, ktorí pripravovali správu o stratách krajiny v dôsledku konania nacistov.

Arkadiusz Mularczyk, námestník poľského ministra zahraničných vecí

“V posledných týždňoch a mesiacoch sme podnikli niekoľko krokov, aby sme upriamili medzinárodnú pozornosť na problém získania vojenského odškodnenia. Ministerstvo zahraničných vecí oslovilo množstvo medzinárodných organizácií – OSN, Radu Európy, UNESCO, ako aj 50 členských krajín Rady Európy, NATO a EÚ,” pripomenul.

“Dnes sa obraciame na Kongres USA. Veríme, že Spojené štáty sú kľúčovou krajinou, pokiaľ ide o dodržiavanie medzinárodného poriadku, ľudských práv, zásad právneho štátu, medzinárodnej spravodlivosti,” povedal Mularczyk.

“Počítame s podporou našich partnerov zo Spojených štátov, amerických zákonodarcov, vo veci Poľska, ktoré dostane kompenzáciu za následky druhej svetovej vojny,” povedal.

1. septembra poľské orgány predložili trojzväzkovú správu vypracovanú odborníkmi republiky o stratách, ktoré Poľsko utrpelo v dôsledku útoku nacistického Nemecka a nemeckej okupácie v rokoch 1939-1945. Deklarovaná celková suma bola 6,2 bilióna zlotých (asi 1,3 – 1,5 bilióna dolárov). 3. októbra poľský minister zahraničných vecí Zbigniew Rau podpísal nótu, v ktorej žiadal Nemecko o odškodnenie.

Zdroj: agentúra TACC

Možno Vás bude zaujímať