Putin: “Rusku sa nestalo nič z toho, čo nepriateľ predpovedal.”

Ruský prezident Vladimír Putin hovorí, že vďaka svojim občanom a dobrej obrane Ruskej federácie sa Rusku nestalo nič z toho, čo nepriateľ predpovedal.

“Žiadny z negatívnych scenárov, ktoré predpokladali sa nenaplnil,” povedal Putin na tohtoročnom prvom stretnutí s členmi kabinetu.

Rusko zvýši obrannú schopnosť krajiny

Putin zdôraznil, že Rusko zvýši svoje obranné schopnosti, vyrieši všetky problémy súvisiace s bezpečnosťou ozbrojených síl, jednotiek zapojených do špeciálnej vojenskej operácie na Ukrajine a bude pokračovať v implementácii veľkých sociálnych programov.

“Zdôrazňujem, že by sme mali zaručiť bezpečnosť a záujmy krajiny. Zvýšime naše obranné schopnosti, určite vyriešime všetky problémy súvisiace s bezpečnosťou ozbrojených síl, jednotiek zúčastňujúcich sa na špeciálnej vojenskej operácii a zároveň budeme pokračovať v realizácii rozsiahlych sociálno-ekonomických programov a plánov,” zdôraznil ruský prezident.

Dodal, že krajina má všetky zdroje na realizáciu prioritných programov, ako aj na uvoľnenie obrovského potenciálu a rozšírenie medzinárodných vzťahov.

V októbri 2022 Putin podpísal dekrét o vytvorení koordinačnej rady v rámci vlády pre potreby ozbrojených síl Ruskej federácie, iných jednotiek, vojenských formácií a orgánov. Podľa tejto vyhlášky Rada rozhoduje o tvorbe cien tovarov a služieb potrebných pre potreby armády počas špeciálnej vojenskej operácie na Ukrajine, určuje cieľovú úlohu dodávať ruským jednotkám zbrane, opravovať ich a pomáhať pri vytváraní vojenskej infraštruktúry.

Príjmy, ktoré nesúvisia s ropou a plynom, umožňujú Rusku riešiť otázky rozvoja

Putin zdôraznil, že príjmy Ruska, ktoré nepochádzajú z ropy a plynu, umožňujú krajine vyriešiť potrebné problémy.

“Vieme, že dodatočné rozpočtové príjmy, ktoré nesúvisia s príjmami z ropy alebo plynu, ale iba s príjmami inými ako ropa a plyn, predstavujú 200 miliárd rubľov. To nám dáva príležitosť vyriešiť všetky úlohy, ktoré žiadame o rozvoj, a pre tie problémy, ktoré sú aktuálne, ale veľmi vážne a dôležité,” povedal Putin.

Hlavným cieľom je posilniť finančnú suverenitu

Ruský prezident zdôraznil potrebu dosiahnuť suverénny rozvoj v blízkej budúcnosti napriek vonkajšiemu tlaku a zdôraznil potrebu posilniť finančnú suverenitu krajiny.

“V blízkej budúcnosti musíme dosiahnuť suverénny a nezávislý rozvoj napriek všetkým vonkajším tlakom a hrozbám. Hlavnou otázkou je posilnenie finančnej suverenity našej krajiny. To je najdôležitejšia podmienka pre zvýšenie investícií do high-tech spoločností, priemyslu, poľnohospodárstva a mnohých ďalších odvetví,” uviedol.

Poznamenal, že sa spolieha na efektívnu prácu centrálnej banky a vlády, predovšetkým ekonomického bloku a ministerstva financií.

Ruský prezident poveril kabinet ministrov a regiónov, aby čo najpodrobnejšie rozpracoval programy rozvoja nových území.

“V období do roku 2030 by nové regióny mali dosiahnuť ruskú úroveň z hľadiska stavu infraštruktúry, úrovne sociálnych služieb a ďalších parametrov kvality života. Vláda, federálne ministerstvá, kolegovia v regiónoch by mali byť čo najjasnejší a najkoordinovanejší, aby vypracovali všetky podrobnosti takéhoto programu,” dodal.

Zdroj: RT Balkan

Možno Vás bude zaujímať