R. Fico: Vinníci vysokých zálohových platieb sú jasní- sú to Sulík, Galek a ÚRSO

BRATISLAVA (20.01.2023) – Dnes sa mala konať mimoriadna schôdza Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR), v poradí už deviata, k životne dôležitým otázkam, extrémnemu zvyšovaniu cien elektrickej energie a potravín. Už v minulosti SMER – sociálna demokracia upozorňoval vládu, že pokiaľ nebude prijímať rôzne opatrenia, môže sa Slovensko dostať do energetickej tragédie, čo sa aj deje.

Mimoriadnu schôdzu Národnej rady SR sa ani po štyroch pokusoch nepodarilo otvoriť. Podobne ako vo štvrtok (19.1.) sa ani v piatok dvakrát neprezentoval dostatok poslancov. Podpredseda parlamentu Peter Pčolinský (Sme rodina) následne schôdzu ukončil. Jej body budú navrhnuté do programu riadnej schôdze NR SR so začiatkom od 31. januára.

Predseda strany Robert Fico ubezpečil, že táto deviata schôdza nemala cieľ prijať politické uznesenie. „My sme predložili rozsiahle uznesenie a chceli sme, aby NR SR, ako najvyšší orgán tohto štátu, reagovala na viaceré politiky, ktoré na Slovensku musíme vykonávať a realizovať, aby nielen naše hospodárstvo, verejná správa, ale predovšetkým obyvatelia, občania mali schopnosť reagovať a prežiť extrémny nárast cien energií,“ vysvetlil.

Podľa jeho slov si koaliční poslanci vôbec neuvedomujú, pokiaľ ide o odvolanú vládu, že nie sú jediným orgánom verejnej moci, v pôsobnosti ktorého je hovoriť o energetike alebo o hospodárstve. Máme tu NR SR, ktorá je nadradená vláde, máme tu Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), máme prezidentku, ktorá môže zasahovať do rôznych rozhodnutí. Tá má povinnosť zabezpečovať riadny chod ústavných orgánov, no nedarí sa jej to, pretože vláda nefunguje vôbec a nevenuje sa tomu, čo je dôležité.

R. Fico pripomenul, že Slovensko za vlád SMERu – SD bolo vnímané ako skutočná regulačná autorita. „Mali sme vytvorený mimoriadne silný regulačný rámec, ktorý sme využívali, do toho sme robili všetko pre to, aby štát disponoval aj dostatočným objemom výroby elektrickej energie. Slovenská republika spotrebuje ročne okolo 30 terawatthodín elektrickej energie a približne takéto isté množstvo Slovenská republika je schopná vyrobiť. My sme išli ruka v ruke na jednej strane silný regulačný rámec, na druhej strane rozhodnutie o dostavbe tretieho a štvrtého bloku Mochoviec, vrátenie vodnej elektrárne Gabčíkovo do rúk štátu, rôzne prepojenia, pokiaľ ide o siete a ďalšie veci, a to zabezpečovalo, že za vlád SMERu – SD aj pri výkyvoch, ktoré boli na trhoch, tie ceny energií boli vždy stabilné.“

Robert Fico pripomenul, že máme smernicu EÚ pretavenú do zákona, ktorý hovorí, že ak skolabuje trh, tak štát má mať také silné regulačné právomoci, že prikáže, že všetka elektrina vyrobená na Slovensku zostane doma na domácu spotrebu za cenu, ktorú určí príslušný úrad. Ako je teda možné, že sme narábali s cenami 600 eur za megawatthodinu? Prečo bola cena zastropovaná na úrovni 199 eur za megawatthodinu a 99 eur za megawatthodinu plynu, keď výrobná cena elektriny je medzi 50 – 60 eurami? „Je evidentné, že vládna koalícia, napriek tomu, že je rozpadnutá, vláda, napriek tomu, že je v demisii zlyhala nielen pri využívaní exekutívy pri riadení politík, ktoré sú dôležité na ochranu hospodárstva, verejnej správy a ľudí. Ale oni zlyhali aj pri využívaní Národnej rady Slovenskej republiky ako najvyššieho štátneho orgánu, čo je pre nás neakceptovateľné,“ povedal.

Predseda SMERu zverejnil dôkaz o neprofesionalite ministerstva hospodárstva pri stanovovaní cien energií (viď fotografie).

Desiateho júna 2022 štátny tajomník ministerstva hospodárstva Galek v čase, keď bol ministrom R. Sulík, poslal list predsedovi ÚRSO, kde sa píše, že ho žiadajú o opätovné predefinovanie referenčného obdobia, za ktorého bude elektrina nakúpená dodávateľmi na rok 2023 tak, že toto referenčné obdobie bude zodpovedať posledným dvom mesiacom tretieho kvartálu roku 2022.

 „Stanovuje sa nejaké referenčné obdobie, na základe ktorého potom ÚRSO stanovuje cenníky a na základe tohto sa začína nakupovať dodávateľmi elektrická energia. Títo hochštapleri na ministerstve hospodárstva odporučili a dali žiadosť Úradu pre reguláciu sieťových odvetví, aby sa – pokiaľ ide o cenník a ďalšie veci – riadili poslednými dvoma mesiacmi tretieho kvartálu roku 2022, teda augustom a septembrom, kedy bola cena elektrickej energie na burze 600 eur za megawatthodinu. Čo to je? Sabotáž? Ako môže niekto odporučiť úradu, aby stanovil ceny na základe burzovej ceny 600 eur, keď to museli presne vedieť?“ skonštatoval R. Fico.  A úrad namiesto toho, aby protestoval, presne išiel podľa týchto pokynov a dodávatelia nakupovali a posielali zálohové platby. Máme teda jasný dôkaz, že za vysoké zálohové platby zodpovedá Sulík, jeho štátny tajomník Galek a ÚRSO.

Možno Vás bude zaujímať