“Referendum klope na dvere. No málokto to počuje. Hluché aj nemé sú najmä médiá”, uvádza Karol Farkašovský

Karol Farkašovský, publicista, moderátor, odborník na mediálnu a politickú komunikáciu, bývalý poslanec NR SR za SNS sa vyjadril k referendu, ktoré sa uskutoční 21.01.2023. Uvádza, že média referendum zámerne ignorujú.

Karol Farkašovský, PhD.

“Referendum klope na dvere. No málokto to počuje. Hluché aj nemé sú najmä médiá, ktoré od začiatku roka tému referenda sotva spomenuli. Venujú sa kadečomu inému, ale všeľudové hlasovanie odbíjajú nezáujmom a ignoranciou. Dôvodia tým, že referendum je vraj agenda Smeru a opozície, ktorá ním chce získať politické body,” uviedol Farkašovský.

Podľa jeho názoru je absolútne nepochopiteľná ignorácia verejnoprávnych médií.

“To, že takýto insitný sebaklam vyprodukuje a šíri liberálny mainstream, sa ešte dá pochopiť. Veď s ohľadom na jeho myšlienkovú prostoduchosť, naivné ideové mantry a argumentačnú prázdnotu sa nič iné očakávať nedá. Ale nemožno pochopiť ani tolerovať nezáujem a ignoranciu referenda u verejnoprávneho tele-rozhlasu, ktorý ešte stále poctivo platíme všetci z našich daní. RTVS ako mediálna služba pre najširší a najrozmanitejší okruh občianskej verejnosti má zo zákona sústavne plniť informačnú povinnosť a tobôž pri takej udalosti akou je všeľudové hlasovanie,” dodáva Farkašovský.

Referendum je najdôležitejší nástroj priamej demokracie. Nemôže si ho privlastniť žiadny politik ani politická strana. Existuje nezávisle od vôle politikov. Lebo je to vážny hlas a vôľa ľudu, občanov, voličov, ktorí majú právo povedať rozhodné slovo do spravovania štátu, vyjadril sa Farkašovský pre TV OTV a dodáva, že “najmä vtedy, keď je riadený zle, chaoticky, nekompetentne a namiesto pokoja, spokojnosti a blahobytu sú ľudia frustrovaní, trpia, strádajú a prepadajú sa do chudoby”.

Bývalý poslanec uvádza, že referendum má v súčasnej vypätej spoločenskej situácii význam a môže prispieť k zvráteniu materiálnej, hodnotovej a kultúrnej devastácie Slovenska. Podľa neho potrebujú ľudia vedieť fakty, súvislosti a podrobnosti o tom prečo je dôležité ísť do volebnej miestnosti, vyjadriť svoj názor.  

“Základnými piliermi demokracie sú názorová pluralita, argumentácia a dialóg. Kto iný má mať na to široký mediálny priestor keď nie verejnoprávny vysielateľ RTVS,” pýta sa Farkašovský a dodáva, že “tele-rozhlas mlčí a strká hlavu do piesku tak ako počas covidu, keď sme sa dokonca petíciami domáhali verejnej diskusie o vakcínach a očkovaní. Ale darmo a bez výsledku.”

“Čakáme na vynovený manažment RTVS

“Verejnoprávna mediálna služba v demokratickej krajine nesmie takto fungovať. Obrazne povedané, je o 5 minút 12. Stále čakáme kedy naberie vynovený manažment RTVS odvahu a pustí sa do živých diskusií, okrúhlych stolov a priameho dialógu s odborníkmi a občanmi na tému Referendum. Kedy bude aj v súvislosti s plebiscitom plniť svoju informačnú povinnosť, ktorú jej ukladá zákon,” dodáva Karol Farkašovský.

“Servilnosti už máme dosť. Slovensko už vo všetkých oblastiach počnúc politikou až po médiá potrebuje  – profesionálov. Potrebuje ľudí odvážnych, vzdelaných, skúsených a kompetentných, ktorí sa neboja prevziať na seba zodpovednosť a robiť dobré a správne rozhodnutia v prospech nás všetkých. K tomu nám pánboh i referendum pomáhaj”, uviedol na záver Karol Farkašovský.

Možno Vás bude zaujímať