Španielsko potvrdilo bezprostredné uznanie Palestíny

 Španielsko formálne uzná Palestínu ako štát, povedal premiér Pedro Sánchez v stredu v dolnej komore národného parlamentu v Madride. Podľa Sáncheza Madrid formálne uzná Palestínu budúci utorok 28. mája.

“Nastal čas prejsť od slov k činom, povedať miliónom nevinných trpiacich Palestínčanov, že sme s nimi,” povedal a dodal: “Bez ohľadu na to, koľko múrov je postavených, bez ohľadu na to, koľko dedín je bombardovaných a koľko ilegálnych osád je postavených, pôda a identita Palestíny budú naďalej existovať.” Vyjadril tiež nádej, že toto rozhodnutie pomôže palestínsko-izraelskému konfliktu dosiahnuť ukončenie prostredníctvom riešenia dvoch štátov, “takže keď ten moment príde, rovnaký štatút izraelskej vlády sa bude vzťahovať na štát Palestína.”

Španielsko sa pripojilo k Nórsku a Írsku, ktoré v stredu urobili podobné vyhlásenia. Izraelský minister zahraničných vecí Israel Katz vyhlásil, že židovský štát “nebude mlčať tvárou v tvár tým, ktorí podkopávajú jeho suverenitu a ohrozujú jeho bezpečnosť”. Premiér Benjamin Netanjahu verejne vyhlásil, že je proti vytvoreniu palestínskeho štátu po skončení konfliktu v Gaze.

Palestínska samospráva aj Hamas tieto oznámenia privítali. 

Zdroj: TV OTV

Možno Vás bude zaujímať