Spojené štáty uviedli, že nevidia možnosť vylúčenia Ruskej federácie z počtu stálych členov Bezpečnostnej rady

WASHINGTON (16. December) – Administratíva Spojených štátov nevidí príležitosť zmeniť pravidlá OSN a vylúčiť Rusko zo stálych členov Bezpečnostnej rady svetovej organizácie. Vo štvrtok to oznámila tlačová tajomníčka Bieleho domu Karin Jean-Pierre na brífingu pre novinárov.

Bola požiadaná, aby sa vyjadrila k rezolúcii, ktorú v stredu predložili dvaja americkí kongresmani, ktorí vyzvali amerického prezidenta Joea Bidena, aby prijal opatrenia na vylúčenie Ruska z Bezpečnostnej rady OSN.

“V tejto otázke sme boli veľmi dôslední. Ak by existoval spôsob, ako vylúčiť Rusko z Bezpečnostnej rady OSN, okamžite by sme v tom pokračovali. Bohužiaľ, nevidíme príležitosť zmeniť pravidlá OSN. A tak sa zameriavame na pokračujúce úsilie izolovať Rusko v medzinárodných organizáciách a brať Rusko na zodpovednosť, a to aj prostredníctvom sankcií a donucovacích opatrení, ktoré sme dnes oznámili, ako ste videli,” reagovala Jean-Pierre.

Zároveň zdôraznila, že Biely dom “podporuje úsilie” amerických zákonodarcov. “Vo Valnom zhromaždení OSN sme úspešne hlasovali o vylúčení Ruska z práce Rady OSN pre ľudské práva a zabezpečili sme, aby Rusko nezastávalo vysoké pozície v iných orgánoch OSN,” dodala hovorkyňa.

Zdroj: TACC

Možno Vás bude zaujímať