SPOLOČNÁ SILA RUSKA A IRÁNU: Uzavrú dohodu v hodnote 40 miliárd dolárov, západné sankcie strácajú zmysel – tvotv.sk

Rusko a Irán pokračujú v posilňovaní obchodných väzieb s cieľom zmierniť západné sankcie.

Irán očakáva, že v decembri podpíše s ruským Gazpromom dohodu v hodnote 40 miliárd dolárov, uviedol tento týždeň námestník iránskeho ministra zahraničných vecí Mahdi Safari.

“Uzavreli sme kontrakt v hodnote 6,5 miliardy dolárov s Gazpromom. Dúfame, že zostávajúce dohody v celkovej hodnote 40 miliárd dolárov budú podpísané budúci mesiac,” povedal Safari tlačovej agentúre ISNA a dodal, že rokovania pokračujú. Národná iránska ropná spoločnosť a Gazprom sa v júli dohodli na spolupráci pri rozvoji dvoch plynových polí a šiestich ropných polí v Iráne.

Súčasťou dokumentu je aj výmena zemného plynu a ropných derivátov, realizácia projektov LNG a výstavba plynovodov. Ruský vicepremiér Alexander Novak začiatkom októbra oznámil, že Moskva a Teherán by sa mohli dohodnúť na výmene 5 miliónov ton ropy a 10 miliárd kubických metrov plynu, ktorá bude dokončená do konca roka.

Novak v utorok uviedol, že Rusko a Irán si už začali vymieňať energetické zdroje, najmä ropné produkty, a dohodli sa na rozšírení zoznamu obchodovaného tovaru. Poznamenal tiež, že “množstvo ruských investícií do iránskych ropných polí sa zvýši”.

Tento vývoj prichádza v čase, keď Rusko a Irán rýchlo rozširujú svoje energetické a obchodné vzťahy uprostred západných sankcií uvalených na obe krajiny. Takéto dohody pomáhajú krajinám vyhnúť sa problémom s vysporiadaním, ktoré predstavuje západný finančný systém.

Rusko a Irán majú tiež priame obchodné spojenie cez Kaspické more. Iránsky minister ropného priemyslu Javad Ovji na bilaterálnom fóre uviedol, že verejný a súkromný sektor v oboch krajinách sa snažia “neutralizovať sankcie”.

Zdroj: novosti.rs

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: tvotvsk

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *