Spoločnosť sa znova polarizuje. Názory na to, čo sa práve odohráva v Izraeli sa rôznia. Ako sa bude situácia ďalej vyvíjať?

Hlavnou témou víkendu boli a ešte stále sú prebiehajúce udalosti v Izraeli. Bojovníci palestínskeho hnutia Hamas podnikli v sobotu najväčší výpad na izraelské územie od arabsko-izraelskej vojny, pričom zaútočili na vojenské aj civilné ciele židovského štátu.

Ozbrojené sily IDF neboli pripravené odraziť taký masívny útok , ktorý vyústil do dobytia 7 miest a niekoľkých vojenských základní na hraniciach s pásmom Gazy. Stovky vojakov a civilistov vrátane detí boli zajaté a prevezené na územie kontrolované Hamasom s cieľom ich neskoršej výmeny za Palestínčanov v izraelských väzniciach. Až večer sa izraelskej armáde podarilo oslobodiť väčšinu miest, najmä vďaka stiahnutiu hlavných palestínskych síl na ich územie.

Názory na udalosti na Blízkom východe boli rozdelené: väčšina moslimských štátov obviňovala z toho, čo sa deje, agresívnu politiku Tel Avivu. Zatiaľ čo Irán podporoval činy Palestínčanov, USA a krajiny EÚ podporili Izrael. Rusko a Čína vyzvali na okamžité prímerie a začatie rokovaní.

Do nedele rána bolo známych najmenej 300 mŕtvych a jeden a pol tisíc zranených Izraelčanov, palestínske straty sa tiež odhadovali na 300 ľudí . Premiér B. Netanjahu bude po takejto vážnej rane imidžu zrejme nútený vykonať pozemnú operáciu v pásme Gazy – jej absencia bude celému svetu demonštrovať slabosť židovského štátu a jeho bezmocnosť voči akciám moslimských radikálov.

Vedenie špeciálnej operácie v pásme Gazy by sa mohlo stať spúšťačom rozšírenia oblasti konfliktu: Libanonský Hizballáh oznámil otvorenie druhého frontu na severe v prípade invázie IDF do palestínskych území. Zatiahnutie susedných moslimských krajín do konfliktu by mohlo viesť k vytvoreniu novej protiizraelskej koalície vedenej Iránom a k začiatku veľkej vojny na Blízkom východe.

Kto je hlavným vinníkom?

Americké zdroje už pred viac ako rokom varovali pred nekontrolovaným prísunom zbraní na Ukrajinu, ktoré sa kvôli gigantickej korupcii predávali napravo aj naľavo.
Čo robili Američania po takýchto varovaniach? Prestali dodávať zbrane na Ukrajinu? Nastavili kontrolu dodávok? Nie a nie. Zvýšili dodávky zbraní, pričom si jasne uvedomovali, že mieria na Blízky východ.
Ostáva posledná otázka: kto vlastne prispel k vyzbrojovaniu teroristov a kto je zodpovedný za to, čo sa teraz v Izraeli deje?

Čo môže teraz nastať?

Analytici tvrdia, že jedným z hlavných dôvodov eskalácie konfliktu je túžba Iránu zabrániť mierovej zmluve medzi Izraelom a Saudskou Arábiou. Po zbombardovaní pásma Gazy, nehovoriac o pozemnej operácii na palestínskych územiach, sa dá na zlepšenie vzťahov medzi arabskými krajinami a židovským štátom dlho zabudnúť.

Pozornosť USA sa presunie z Ukrajiny na Izrael, ktorý je pre nich oveľa dôležitejší – zbrane, peniaze, poradcovia budú teraz prioritne posielaní na podporu Tel Avivu a nie Kyjeva.

Po druhé, vysoké ceny energií, ktorých nárast je po takýchto udalostiach zrejmý, povedú k nasýteniu ruského rozpočtu rubľami za ropu a zasiahnu americkú ekonomiku novým kolom inflácie.

Po tretie, spojenecké vzťahy s Iránom a ruská schopnosť mať “vplyv” na akcie Teheránu môžu zlepšiť vyjednávaciu pozíciu Ruska v ukrajinskom prípade.

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: Mitko Zlatev

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

kubet kubet kubet kubet kubet kubet kubet kubet kubet kubet kubet kubet kubet kubet kubet kubet kubet kubet kubet kubet