Stúpenci bývalého brazílskeho prezidenta Bolsonara vnikli do budovy parlamentu

Podľa CNN Brazília polícia použila slzný plyn

RIO DE JANEIRO (8. január) – Stúpenci bývalého brazílskeho prezidenta Jaira Bolsonara sa v nedeľu stretli s políciou a vnikli do budovy Národného kongresu (parlamentu) v hlavnom meste krajiny, uviedla CNN Brazilia.

Davy demonštrantov s brazílskymi vlajkami a v žltom a zelenom oblečení, ktorí vychádzajú do centra mesta, rozbíjajú okná v budovách najvyššieho zákonodarného orgánu, Federálneho najvyššieho súdu a paláca Planalto, ktorý je pracovným sídlom hlavy štátu.

Malý počet ochrankárov v administratívnych budovách, ktoré boli 8. januára prázdne, sa nedokázal brániť proti demonštrantom, ktorí neuznávajú výsledky októbrových prezidentských volieb. Podľa televízneho kanála polícia použila slzný plyn. Priaznivci Bolsonara sú vyzbrojení palicami a hádžu kamene na príslušníkov orgánov činných v trestnom konaní. Požadujú revíziu výsledkov vyjadrenia vôle.

1. januára sa socialistický Luiz Inácio Lula da Silva ujal úradu prezidenta Brazílie a v druhom kole volieb porazil bývalú hlavu štátu. Rozdiel medzi nimi bol asi 2 milióny hlasov. Konzervatívec nepriznal porážku a jeho priaznivci masívne vyšli do ulíc a posádky ozbrojených síl s požiadavkou zabrániť Lula da Silvovi v nástupe do úradu. Koncom decembra Bolsonaro odišiel do Spojených štátov. 

Zdroj: TACC

Možno Vás bude zaujímať