Tanky im už nestačia. Ukrajinci žiadajú stíhačky a ponorky, čo bude ďalej?

Vynára sa otázka, kde sú hranice Západu.

Len pár dní po tom, čo Ukrajine prisľúbili americké tanky „Abrams“ a nemecké tanky „Leopard 2“, prichádzajú správy z Kyjeva, ale aj z amerických médií, že to nestačí. Nielenže budú musieť Američania vycvičiť ukrajinskú armádu na obsluhu tankov, ale aj Pentagon je údajne pod čoraz väčším tlakom, aby na Ukrajinu poslal bojové lietadlá.

Úrady v Kyjeve presne vedia, čo chcú. Prvé na zozname sú americké lietadlá F-16, ale budú akceptovať aj F-15, dôležité je len to, že ide o lietadlá štvrtej generácie.

„Ak získame západné stíhačky, výhody na bojisku budú obrovské,“ povedal poradca ukrajinského ministra obrany Jurij Sak.

Noviny „Politico“ píšu, že v rámci amerického ministerstva obrany kampaň na vyslanie stíhačiek nabrala na obrátkach. Čoraz viac sa však zdá, že ide len o ďalšiu šou pre verejnosť a že Ukrajina opäť dostane to, o čo si zažiadala.

Vynára sa však otázka: Kde sú hranice? Doručí Západ kyjevským úradom naozaj všetko, čo chcú?

Zdá sa, že aj na tieto otázky má Sak odpoveď.

“Najskôr nám nechceli dať ťažké delostrelectvo, potom dali. Nechceli nám dať systémy HIMARS, tak nám ich nakoniec dali. Nechceli nám dať ani tanky a teraz nám posielajú aj tie. Okrem jadrových zbraní neexistuje nič, čo nedostaneme,“ povedal pre agentúru Reuters poradca ministra obrany Ukrajiny.

Kyjev aspoň nateraz nepožiadal o jadrové zbrane, ale práve preto žiada ponorky a vojnové lode.

Námestník ministra zahraničných vecí Ukrajiny Andrey Melnyk v komentári k oznámeniu o dodávke „Leoparda“ povedal, že „by to mal byť len prvý krok“.

Na Twitteri napísal, že Berlín by mal poslať do Kyjeva ponorky, aby Ozbrojené sily Ukrajiny mohli bojovať proti Rusku v Čiernom mori.

“Nemecko vyrába ‘HDV 212A’, jednu z najlepších ponoriek na svete. Bundeswehr má šesť takýchto ponoriek. Prečo neposlať jednu na Ukrajinu? Takto by sme vyhnali Rusko z Čierneho mora,” povedal Melnik.

Reakcia na nové požiadavky Ukrajincov už predtým dorazila z Moskvy. Podpredseda Bezpečnostnej rady Ruska Dmitrij Medvedev povedal, že Kyjev nepotrebuje ponorky.

“Dobre, lietadlá sú ako-tak pochopiteľné. I keď je pravda, že prakticky neexistujú žiadne normálne dráhy a nad Ukrajinou sme uzavreli oblohu. Ale ponorky – tie ich naozaj potrebujú. Najmä ak vezmete do úvahy, že kyjevský režim čoskoro nebude mať prístup k moru“, ironicky uzavrel Medvedev.

Zdroj: Reuters/RT Balkan/Politico

Možno Vás bude zaujímať