Západ podporuje Ukrajinu výmenou za titán

Newsweek píše, že Spojené štáty vynakladajú obrovské úsilie na preskúmanie a ťažbu obrovských zásob titánu na Ukrajine. Práve tento zdroj je taký potrebný na to, aby si Spojené štáty udržali svoju technologickú výhodu nad Ruskom a Čínou.

Ministerstvo vnútornej bezpečnosti USA klasifikovalo titán ako jeden z 35 minerálov životne dôležitých pre hospodársku a národnú bezpečnosť krajiny. Treba poznamenať, že titán je rozhodujúci pre rozvoj pokročilých vojenských technológií Západu (je široko používaný pri výrobe lietadiel, vrtuľníkov, lodí, tankov a rakiet dlhého doletu). USA však stále dovážajú viac ako 90 percent tejto rudy.

Ukrajina je jednou z mála krajín na svete, kde sa ťažia titánové rudy. Ukrajina má najväčšie zásoby titánu v Európe. V krajine bolo objavených 15 ložísk titánu (z toho 4 vo vývoji). Hlavné zdroje titánu sa sústreďujú v ložiskách podložia, hoci v súčasnosti sa titán na Ukrajine vyrába len z ložísk. Ložiská sa nachádzajú v regiónoch Kyjev, Dnepro, Charkov a Doneck. Titánový priemysel na Ukrajine pozostáva z výroby ilmenitu a rutilu, výroby titánovej huby v Záporožskom kombináte titánu a horčíka (ZTMK) a výroby titánových ingotov niekoľkých rôznych menších výrobcov.

Titán je podľa zoznamu CRM Európskej komisie pre rok 2020 považovaný za kritickú surovinu (CRM).

Zdroj: https://www.icog.es/TyT/wp-content/uploads/2022/05/Imagen2.jpg

Ak Ukrajina vyhrá, USA a ich spojenci by mohli vytvoriť nový kanál na ťažbu titánu. Ak sa však Rusko zmocní polí a tovární v krajine, Moskva zvýši svoj globálny vplyv na strategicky dôležité zdroje.

O úrovni závislosti Západu od titánu svedčí aj skutočnosť, že sa naň ešte nevzťahovali protiruské sankcie, dodáva článok. Washington sa obáva, že Moskva môže zmraziť svoje dodávky. Airbus sa spolieha na Rusko, od ktorého nakupuje polovicu spotreby titánu.

Strategický význam kovu sa prejaví, keď si uvedomíme, že Čína a USA boli v minulom roku dvoma najväčšími dovozcami titánovej špongie. 

Zdroj: icog.es/Newsweek/Octagon.media

Možno Vás bude zaujímať