Tisíce Slovákov so slzami v očiach… Aj takto vyzerala tohtoročná Jazda Slobody v organizácii BRAT ZA BRATA. Pozrite si prehľad, čím všetkým si motorkári prešli počas uplynulých 5 dní

Tohtoročná Jazda Slobody začala u veterána, účastníka Slovenského národného povstania pána Vladimíra Strmeňa (95 r.). Slová Matúša Alexu, predsedu Brat za Brata a organizátora Jazdy Slobody dojali snáď každého, aj samotného veterána.

“Pred 18 rokmi sme malá skupinka mladých chlapcov zobrali motorky a začali chodiť na pamätníky. Kvôli tomu, aby sme si uctievali pamiatku na takých hrdinov ako ste aj vy. Dnes sme považovali za povinnosť prísť najprv na začiatok tejto jazdy za Vami. Dnes začíname najprv u Vás, ako u hrdinu SNP. S čistým srdcom Vám vieme všetci povedať, že je nás už viac ako 70 tisíc na Slovensku a že na Vašu pamiatku, spomienku, hrdinské činy nezabudneme. Budeme sa snažiť, aby stále naša Jazda začínala u hrdinov ako ste vy a končila na Dukle, kde boli najťažšie boje počas druhej svetovej vojny na území Československa. Pán Strmeň zo srdca za všetkých 70 tisíc ľudí na Slovensku Vám ďakujeme, prajeme pevné zdravie a verte, že Váš odkaz nikdy nezomrie a zostane tu naveky,” povedal Matúš Alexa.

1. deň : 25. august 2023

Prvé miesto 5 -dňovej Jazdy Slobody bolo múzeum SNP v Banskej Bystrici. Účastníci tohto podujatia boli vojenskou políciou vyzvaní, aby do vnútra múzea zobrali so sebou iba slovenské, eventuálne české vlajky. Ostatné boli zakázané.

Prítomná početná vojenská polícia čakala účastníkov pred bránou múzea.

Podujatie však prebehlo úctivo, žiadny z účastníkov sa nenechal vyprovokovať výkrikom od brány múzea “Slava Ukrajine” a hlučnej akcii (s hlasným ozvučením) iba pár metrov od múzea a to presne v čase, keď bola organizovaná táto akcia. Úmysel zmariť túto pamiatku na SNP? Urobte si vlastný názor.

Z múzea SNP vysielala na živo aj TV OTV. Celý priebeh podujatia si môžete pozrieť TU:

YouTube player

Po skončení v Banskej Bystrici sa chlapci Brat za Brata presunuli do hlavného mesta Bratislavy na Slavín.

Reportáž zo Slavína poskytla spravodajkyňa Russia 1, ktorá motorkárov sprevádzala už od rána. Bola v Banskej Bystrici aj na návšteve u veterána, s ktorým natočila krátky rozhovor.

Prvý deň Jazdy skončil neskoro večer. Napriek únave, motorkári hneď ako sa ubytovali, prijali pozvanie do živého vysielania TV OTV. Záznam z vysielania si môžete pozrieť TU:

YouTube player

2. deň: 26. august 2023

Druhý deň bol náročný. Motorkárov zachytila silná búrka a spadnutý strom. Na šťastie sa nikomu nič nestalo. Niektoré motorky a autá však boli poškodené.

“Chytila nás nepriazeň počasia, spadol strom, máme zablokované motorky a autá, musíme najprv toto odstrániť a tak sa posunieme ďalej,” informoval Matúš Alexa priamo z miesta.

Vzhľadom na situáciu, niektoré plánované miesta museli byť zrušené a pokračovalo sa až Liptovským Mikulášom.

Prinášame Vám zopár záber z Liptovského Mikuláša.

3. deň: 27. augusta 2023

Unavení, ale živí a zdraví pokračovali motorkári v Jazde Slobody: Liptovský Hrádok, Poprad, Kežmarok, Spišská Stará Ves, Veľký Lipník a Kamienka.

4. deň: 28. august 2023

Čo je obdivuhodné, aj napriek únave členovia “Brat za Brata”, alebo ako Matúš Alexa to hovorí: “Rodina Brat za Brata”, nikdy neodmietli žiadosť detí, aby sa mohli povoziť chvíľku na motorke.

Štvrtý deň začal nepríjemnosťou. Emailový systém Brat za Brata bol hacknutý a boli rozposielané emaily v ich mene:

“Len dávam do pozornosti, že ani ja ani nikto dnes 28.8/2023 od BRAT za BRATA neorganizuje žiadne dnešné stretnutie na Slavíne ani v Blatnici pri MT. To že sa niekto za naše meno vydáva je jeden veľký omyl, aby si niekto prihrial polievočku!!! Všetky akcie naše máte zverejnené na našej stránke na sociálnej sieti – BRAT ZA BRATA ako i inde dostupných miestach. Za porozumenie Vám ďakujeme,” informoval Matúš Alexa.

Z vlastnej skúsenosti túto informáciu môžeme potvrdiť. Útok na mailový server zaznamenala aj TV OTV v týchto dňoch. Tisíce e-mailov bolo rozposielaných v našom mene.

Napriek fyzickým, psychickým ale aj kybernetickým prekážkam, motorkári pokračovali ďalej. Prvé miesto v tomto dni bola Stará Ľubovňa.

Cesta smerovala následne do Sabinova – k pamätníku SNP, Červená armáda.

Zastavili sa aj pri pamätníku SNP v Hanušovciach nad Topľou. V meste Vranov nad Topľou sa k motorkárom opäť pripojila TV OTV. Záznam z Vranova nad Topľou a zo Strážskeho si môžete pozrieť TU:

YouTube player
YouTube player

5. deň 29.august 2023 ZÁVER JAZDY 2023

Odhodlaní ukončiť celú Jazdu Slobody s úctou a dôstojne, ich kolesá motoriek smerovali do Tokajíka a následne na Duklu.

Aj tu čakali na motorkárov mnohí miestni občania, ktorí si spoločne s Brat za Brata chceli uctiť pamiatku.

Jazda Slobody bola ukončená na Dukle, kde sa zišiel obrovský počet ľudí.

Symbolická fotografia, vystihujúca celú JAZDU SLOBODY 2023. Lúč slnka zhora na účastníkov BRAT ZA BRATA. Matúš Alexa, často krát vraví. “Tam hore na nás dávajú pozor a tešia sa tomu, že sme na nich NEZABUDLI.”

Ďakujeme všetkým, ktorí akokoľvek prispeli k úspešnosti tejto akcie. REPORTÁŽ s rozhovormi (s veteránom Vladimírom Strmeňom, veľvyslancom RF na Slovensku I. Bratčikovom a Matúšom Alexom, predsedom Brat za Brata) si môžete pozrieť už onedlho na: https://www.youtube.com/@TVOTVSK.

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: tvotvsk

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *