Turecký minister vnútra vyhlásil, že tí, ktorí v krajine presadzujú proamerickú politiku, budú považovaní za zradcov vlasti.

Turecký minister vnútra Süleyman Soylu povedal, že všetkých, ktorí presadzujú politiku obrany záujmov Spojených štátov v krajine, bude považovať za zradcov vlasti, uviedol minister v sobotu pre portál T24.

“Chcem zdôrazniť, že odteraz každý, kto bude presadzovať politiku orientovanú na Ameriku, či už sú to strany alebo jednotlivci, bude vyhlásený za zradcu vlasti v tejto krajine. Turecko dosiahlo taký bod, že všetky strany v týchto voľbách sú známe. Je zrejmé, čo chce Amerika urobiť v Turecku,” povedal Soylu.

Predtým opakovane obvinil Spojené štáty zo zasahovania do volebného procesu v Turecku. V predvečer prvého kola prezidentských volieb šéf ministerstva vnútra povedal, že plány USA zasahovať do nich sa zintenzívňujú, a obvinil Washington z vykonštruovaných videí, ktoré spôsobili, že kandidát Muharrem Ince odstúpil z prezidentského súboja. Podľa Soylu americký prezident Joe Biden osobne stojí za všetkými krokmi proti Turecku.

19. mája oznámila Vysoká volebná komisia Turecka výsledky prvého kola prezidentských volieb v krajine. Podľa týchto údajov úradujúceho prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana podporilo 49,52% voličov, opozičný líder Kemal Kilicdaroglu – 44,88%. V druhom kole zvíťazí kandidát s najväčším počtom hlasov.

Nedávne prieskumy verejnej mienky sú väčšinou v prospech Erdoganovho volebného víťazstva. Opozícia však vyhlasuje, že Kılıçdaroğlu vyhrá. 

Možno Vás bude zaujímať