Ukrajina a Česká republika vytvoria klaster na výrobu vojenskej techniky a munície -tvotv.sk

KYJEV (10.november) – Koncern “Ukroboronprom” a agentúra pod Ministerstvom obrany Českej republiky podpísali dohodu o vytvorení obranného klastra na výrobu vojenského vybavenia a munície, ako aj na údržbu a opravu zbraní a vybavenia. Vo štvrtok o tom informovala tlačová služba ukrajinského koncernu.

9. novembra štátny koncern Ukroboronprom a Medzivládna agentúra pre obrannú spoluprácu (AMOS) pod Ministerstvom obrany Českej republiky podpísali dohodu o vytvorení spoločného obranného klastra,” uvádza sa vo vyhlásení zverejnenom na telegramovom kanáli koncernu. “Vytvorenie obranného klastra zahŕňa výrobu vojenského vybavenia, zvýšenie výroby munície rôznych kalibrov (v existujúcich zariadeniach aj na novovytvorených bezpečných miestach), rozvoj servisných centier pre údržbu a opravu zbraní a vojenského vybavenia, ako aj spoluprácu v oblasti špičkových technológií, najmä vytvorenie spoločných výskumných centier.”

Do realizácie týchto plánov sa plánujú zapojiť “ukrajinské a české obranné podniky, ako aj medzinárodní finanční darcovia”.

Uvádza sa, že dohoda o vytvorení zoskupenia bola podpísaná v súlade s dohodami, ktoré minulý týždeň dosiahli prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj a predseda vlády Českej republiky Petr Fiala.

Fiala sa stretol so Zelenským v Kyjeve 31. októbra. Strany rokovali o zapojení Prahy do výcviku ukrajinských ozbrojených síl, ako aj o výstavbe a opravách vojenského vybavenia. Podpísali tiež deklaráciu o euroatlantickej perspektíve Ukrajiny, ktorá opätovne potvrdzuje “záväzok NATO voči politike otvorených dverí NATO”.

Dokument poukazuje na zámer Českej republiky pokračovať v poskytovaní vojenskej a technickej pomoci Kyjevu. V rozhovore pre českú televíziu Zelenskyj tiež povedal, že chce vybudovať “samostatné obranné vzťahy” s Českou republikou.

ZDROJ: TACC

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: tvotvsk

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *