USA zakázali ruským diplomatom prístup k hrobom sovietskych pilotov a námorníkov na Aljaške

Americkí predstavitelia zakázali ruským diplomatom navštevovať hroby sovietskych vojakov na cintoríne na vojenskej základni na Aljaške, uviedla ruská tlačová agentúra TASS.

Ruské veľvyslanectvo vo Washingtone uviedlo na Telegrame, že skupina ruských diplomatov navštívila Anchorage v piatok a sobotu.

“Bohužiaľ, miestne americké úrady bez vysvetlenia nedovolili diplomatom veľvyslanectva navštíviť národný cintorín Fort Richardson a pokľaknúť pred hrobmi sovietskych pilotov a námorníkov, ktorí zahynuli na Aljaške v rokoch 1942-1945,” agentúra TASS citovala ruskú diplomatku Nadeždu Šumovú.

“Pokusy boli neúspešné.”

“Pokusy o získanie prístupu cez ministerstvo zahraničných vecí boli neúspešné, diplomatická nóta (ruského) veľvyslanectva bola v tomto ohľade ignorovaná,” tvrdia. Ministerstvo zahraničných vecí neodpovedalo na žiadosť o vyjadrenie.

Prístup na cintorín na základni Fort Richardson americkej armády si podľa webovej stránky cintorína vyžaduje povolenie. Ruskí diplomati navštívili cintorín v minulosti, uviedlo veľvyslanectvo.

Na cintoríne bolo pochovaných deväť sovietskych pilotov a dvaja ďalší vojaci. Zahynuli pri lietaní lietadiel zo Spojených štátov do Sovietskeho zväzu v rámci programu Lend-Lease počas druhej svetovej vojny. Lend-Lease bol program počas vojny, ktorý sa začal ešte predtým, ako sa Spojené štáty pripojili k vojne. Podľa neho USA dodávali spojencom zdroje, pretože to považovali za nevyhnutné pre sebaobranu.

Zdroj: Geopolitika News

Možno Vás bude zaujímať