V Albánsku bola otvorená základňa NATO – nebude však patriť členskému štátu, ale aliancii

Severoatlantická aliancia dnes otvorila zrekonštruovanú leteckú základňu v Albánsku a precedensom v doterajšej praxi bude, že to bude základňa, ktorá bude patriť aliancii NATO a nie členskému štátu.

Ide o základňu, ktorá bude predstavovať infraštruktúru pre aktivity NATO na západnom Balkáne a podporovať operácie v širšej oblasti východného Stredomoria a čiernomorského regiónu.

“Preto NATO od januára 2022 vynaložilo 45,8 milióna eur prostredníctvom svojho špecializovaného investičného a bezpečnostného programu. Albánsko poskytlo svoj podiel približne päť miliónov eur a priestor, staré vojenské letisko neďaleko mesta Berat na juhu krajiny, ktoré sa datuje do éry Envera Hoxhu,” uviedla Balkánska bezpečnostná sieť.

Základňa Kuçova má byť podľa potreby použitá na umiestnenie talianskych a gréckych stíhačiek poverených ochranou albánskeho vzdušného priestoru v rámci integrovaného systému protivzdušnej a protiraketovej obrany NATO.

Talianska a grécka letecká doprava pokrývajú aj Čiernu Horu a Severné Macedónsko a obe krajiny, ako aj Albánsko, sú povinné mať základňu, kde môžu pristáť spojenecké stíhačky.

“Veľké cvičenia NATO v rokoch 2021 a 2023 preverili rýchle nasadenie amerických vojakov z kontinentálnych USA do Stredozemného mora. V rámci týchto aktivít bolo osobitné postavenie pripojené k Albánsku, kde Američania pristáli v prístave Drač a využili cvičisko Biza na bojový výcvik. V budúcnosti bude Kuçova hlavnou základňou pre prijímanie amerických síl a ich aktivít na Balkáne,” píše sa v texte.

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: Lenka Zlatev

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *