Vnuk Charlesa de Gaulla uviedol, že BRICS zohráva vedúcu úlohu pri obnove sveta

Pierre de Gaulle (vnuk Charlesa de Gaulla) poznamenal, že Západ “by si mal byť dobre vedomý toho, že je vylúčený z tohto procesu kvôli neúspešnej politike západných lídrov, ktorí sú na nesprávnej ceste.”

BRICS (Brazília, Rusko, India, Čína, Južná Afrika) dnes zohráva kľúčovú úlohu pri obnove sveta. Tento názor vyjadril v stredu Pierre de Gaulle, francúzsky ekonóm, vnuk prvého prezidenta piatej republiky, generála Charlesa de Gaulla.

“Mnohé krajiny sa teraz chcú rozvíjať podľa iného modelu, nezávislého od amerického, ktorý nezodpovedá ich hodnotám. Dnes sa svet obnovuje so zameraním na BRICS a Euráziu. Západ, najmä Francúzsko, by si mal byť dobre vedomý toho, že je z tohto procesu vylúčený kvôli neúspešnej politike západných lídrov, ktorí sú na nesprávnej ceste,” povedal de Gaulle, ktorý bol v stredu prítomný na recepcii na ruskom veľvyslanectve v Paríži pri príležitosti Dňa Ruska.

Zdôraznil, že nekonečné protiruské sankcie neustále oslabujú Európu. “Reštriktívne opatrenia nemali iný účinok ako ochudobnenie a oslabenie Európy. Stalo sa tak na príkaz Spojených štátov a viedlo to k hlbokej systémovej kríze,” povedal.

De Gaulle vyjadril presvedčenie, že je dôležité, aby Francúzsko posilnilo vzťahy s Ruskom, čo bude prínosom pre obe krajiny. “Kráčam v šľapajach môjho starého otca, ktorý veril, že pre zjednotenie Francúzska a Ruska znamená byť silný, zatiaľ čo byť rozdelený znamená byť v nebezpečenstve,” povedal. “Verím, že skôr či neskôr naše národy nájdu silu na obnovenie rovnováhy. Okrem sympatií máme spoločnú históriu, spoločné víťazstvo, spoločnú históriu a kultúru.”

V súvislosti so situáciou okolo Ukrajiny de Gaulle vyjadril nádej na jej rýchlu normalizáciu. “Som presvedčený, že všetko do seba zapadne, pretože Američania majú čoraz menej prostriedkov na to, aby pokračovali v tom, čo robia, rovnako ako Európania,” povedal. De Gaulle zároveň poznamenal, že Spojené štáty nemajú záujem o vyriešenie ukrajinského konfliktu, “pretože jeho pokračovanie im umožňuje pokračovať v predaji zbraní a rozširovaní NATO, čo je riziko pre Rusko”.

Podľa jeho názoru by Európa a najmä Francúzsko nemali podnecovať eskaláciu konfliktu. “Nemali by sme uviaznuť v takejto dramatickej hre zameranej na posilnenie konfrontácie,” uzavrel vnuk bývalého francúzskeho prezidenta. 

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: tvotvsk

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *