Vo Švédsku chcú obnoviť civilnú brannú povinnosť. Ako to bude na Slovensku?

Švédska vláda podniká kroky na obnovenie civilnej brannej povinnosti v rámci najnovšieho kroku na posilnenie svojich obranných kapacít v dôsledku konfliktu na Ukrajine.

Severská krajina, ktorá sa usiluje o vstup do Severoatlantickej aliancie spolu so susedným Fínskom, tiež zvyšuje počet ľudí, ktorí sú povolaní slúžiť v ozbrojených silách po rozhodnutí z roku 2017 o znovuvzkriesení vojenských odvodov. Švédsko sa zaviazalo zvýšiť vojenské výdavky na 2 % svojho hrubého domáceho produktu a jeho cieľom je do nasledujúceho desaťročia takmer zdvojnásobiť počet brancov na 10 000.

Teraz vláda požiada Švédsku civilnú agentúru pre nepredvídané udalosti, aby pripravila vzdelávanie pre ľudí, ktorí by boli požiadaní, aby slúžili mestským pohotovostným službám v prípade vojenského konfliktu, uviedol premiér Ulf Kristersson na pondelkovej tlačovej konferencii. Cieľom plánu je posilniť civilnú obranu a zároveň poskytnúť možnosť pre brancov, ktorí nie sú ochotní podstúpiť vojenský výcvik.

„Skúsenosti z Ukrajiny vykresľujú veľmi jasný obraz, keďže záchranné služby čelia pri svojej práci na ochranu civilistov silnému tlaku,“ povedal na tlačovej konferencii Carl-Oskar Bohlin, minister civilnej obrany. “Vzhľadom na bezpečnostnú situáciu ide o naliehavé opatrenie na posilnenie celkovej obranyschopnosti.”

Na Slovensku v týchto dňoch rezonovala správa o administratívnych prípravách na mobilizáciu slovenských občanov. Táto správa bola zdieľaná medzi občanmi, spolu s  materiálom z Okresného úradu v Banskej Bystrici pod názvom Hlavné úlohy na úseku obrany štátu pre rok 2023 (viac informácií na: Príprava na mobilizáciu rezonuje Slovenskom. Ministerstvo vnútra vydalo pokyn okresným úradom čo všetko majú robiť. Gen.v.v.Jozef Viktorín reaguje. – tvotv.sk). Slovenská polícia to dnes označila za “hoax a tvrdí, že žiadna mobilizácia nebude (viac informácií: V Slovenskej republike sa nepripravuje žiadna mobilizácia, uvádza polícia – tvotv.sk).” Na druhej strane však dnes policajný prezident Štefan Hamran oznámil zvyšovanie počtu policajtov.  Policajný prezident by chcel personálne posilniť Policajný zbor. Počty policajtov by sa mohli podľa neho zvýšiť o stovky príslušníkov, až do takmer dvoch tisíc. Návrh by chcel predložiť tento týždeň (viac informácií: Na Slovensku je približne 21 000 policajtov. Hamran chce zvyšovať ich počet. – tvotv.sk).

ZDROJ: Bloomberg/TV OTV

Možno Vás bude zaujímať