Súd oslobodil Babiša spod obžaloby v prípade “Čapí hnízdo”. Máme nezávislé súdnictvo, reaguje bývalý český premiér.

Mestský súd v Prahe oslobodil bývalého predsedu vlády a prezidentského kandidáta Andreja Babiša (ANO) a jeho bývalú poradkyňu Janu Nagyovú v prípade “Čapí hnízdo”, ktorý sa týka dotácie vo výške päťdesiat miliónov eur na výstavbu kongresového komplexu v Stredočesku. Rozsudok nie je právoplatný, prokurátor sa proti nemu môže odvolať na Vrchný súd v Prahe. Šéf hnutia ANO na Twitteri uviedol, že je veľmi šťastný, že súdnictvo je nezávislé.

“Nevinný! Som veľmi rád, že máme nezávislé súdnictvo a že súd potvrdil to, čo som povedal od začiatku. Že som nevinný a neurobil som nič nezákonné,” napísal Babiš na sociálnej sieti.

Predseda hnutia ANO potom povedal, že oslobodenie spod obžaloby proti nemu je dobrou správou pre všetkých českých občanov, že žijeme v štáte, ktorý sa riadi zásadami právneho štátu. “Som veľmi šťastný. Chcel by som poďakovať najmä rodine, pani Nagyovej. Je to statočná žena, ktorá mala tú smolu, že Babiš išiel do politiky, naozaj ďakujem všetkým,” povedal.

Babiš sa ospravedlnil aj za svoje slová o politickom procese v súvislosti s týmto prípadom. Trvá na tom, že to bolo politické stíhanie, povedal novinárom.

Podľa sudcu Jana Šotta sa vo veci Čapí hnízdo, ktorá sa týka dotácie vo výške päťdesiat miliónov eur na výstavbu kongresového komplexu v Stredných Čechách, nepreukázalo, že čin opísaný v obžalobe bol trestným činom.

Zdroj: ČT24

Možno Vás bude zaujímať