Bank of England zaznamenala najväčší nárast sadzieb za posledných 30 rokov-tvotv.sk

Bank of England na svojom štvrtkovom zasadnutí zaznamenala najväčšie zvýšenie sadzieb od roku 1989 – o 75 bázických bodov – na 3 %, vyplýva zo správy na webovej stránke regulačného orgánu. Miera dosiahla rekord od novembra 2008.

“Výbor pre menovú politiku Bank of England (MPC) na svojom zasadnutí, ktoré sa skončilo 2. novembra 2022, väčšinou hlasov (sedem ku dvom) hlasoval za zvýšenie bankovej sadzby o 0,75 percentuálneho bodu na 3 %,” uvádza sa v správe. Členovia výboru, ktorí hlasovali proti tomuto rozhodnutiu, uprednostnili zvýšenie sadzby banky o 0,5 percentuálneho bodu na 2,75 % a o 0,25 percentuálneho bodu na 2,5 %.

Od decembra 2021 britský regulačný orgán zvýšil sadzbu počas ôsmich po sebe nasledujúcich zasadnutí. MPC sa zároveň domnieva, že špičková hodnota sadzby bude nižšia ako 5,25 %, ktorú trh očakáva do tretieho štvrťroka 2023. Zverejnenie výsledkov nasledujúceho zasadnutia Bank of England sa uskutoční 15. decembra 2022.

Makro prognózy

Aktualizované prognózy Výboru pre menovú politiku Bank of England o hospodárskej aktivite a inflácii naznačujú veľmi ťažké vyhliadky pre ekonomiku Spojeného kráľovstva, uviedol regulačný orgán v správe.

Bank of England uviedla, že ekonomika vstupuje do recesie a odhadla pokles HDP v treťom štvrťroku na 0,5%. Podľa prognóz regulačného orgánu sa HDP Británie v druhej polovici roka 2022 zníži približne o 0,75 %, čo čiastočne odráža zníženie reálnych príjmov v dôsledku vyšších svetových cien energií a cenovo dostupného tovaru.

Zároveň sa očakáva, že pokles hospodárskej aktivity na konci roka 2022 bude menej výrazný ako v auguste, a to z dôvodu programu marginálnych cien energie pre spotrebiteľov a zliav z účtov za energiu pre podniky. Inflácia v Spojenom kráľovstve (CPI) bola v septembri 2022 na úrovni 10,1 % a predpokladá sa, že v 4. štvrťroku 2022 stúpne na približne 11 %, čo je menej, ako sa očakávalo v auguste. 

Zdroj: bankofengland.co.uk

Možno Vás bude zaujímať