(VIDEO) Pozrite si sovietsku kozmonautku Tereškovovú – prvú ženu vo vesmíre – tvotv.sk

Archívne zábery natočené v roku 1963 predstavujú sovietsku kozmonautku Valentinu Tereškovovú, vôbec prvú ženu vo vesmíre.

26-ročnú Tereškovovú vidno, ako sa pripravuje na cestu, pričom zábery ju ukazujú počas vesmírneho letu a po návrate na Zem. Zo stoviek kandidátov bolo do misie vybraných päť žien. Oprávnené boli len osoby do veku 30 rokov, s maximálnou výškou 170 cm a hmotnosťou 70 kg. Tereškovová sa zapísala do kozmonautského zboru 12. marca 1962 a predtým, ako bola vybraná, podstúpila intenzívny výcvik, aby si vybudovala odolnosť svojho tela voči vesmírnemu letu.

Rozvrh zahŕňal čas strávený v špeciálnej tepelnej kapsule pri teplote +70 stupňov Celzia (158 stupňov Fahrenheita) a 30-percentnej vlhkosti, ako aj izolačnú jednotku, kde boli kandidáti povinní stráviť 10 dní sami. Tereškovová začala svoj vesmírny let, ktorý trval takmer tri dni, 16. júna 1963. Cestovala na kozmickej lodi Vostok-6, vypustenej z kozmodrómu Bajkonur.

V deň letu Tereškovová povedala svojej rodine, že odchádza na súťaž v zoskoku padákom. O jej úspešnej misii sa dozvedeli až z rozhlasových správ. Priekopnícka kozmonautka sa v roku 2011 stala členom ruskej Štátnej dumy.

Tento archívny záznam je zverejnený ako súčasť “100 kľúčových udalostí v Rusku v 20. a 21. storočí”, spoločného projektu Ruptly a Ruského štátneho archívu dokumentárnych filmov a fotografií.

Zdroj: agentúra Ruptly

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: tvotvsk

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *