Bidenove tajné dokumenty obsahujú údaje o Ukrajine, Iráne a Spojenom kráľovstve

Podľa televíznej spoločnosti CNN sú dokumenty datované 2013-2016

NEW YORK (10. januára) Tajné dokumenty z čias viceprezidenta Joea Bidena, ktoré sa našli v budove washingtonského analytického centra, ktorý je s ním spojený, obsahujú americké spravodajské údaje o Ukrajine, Iráne a Veľkej Británii. CNN v utorok informovala s odvolaním sa na zdroje.

Podľa nich sú dokumenty nájdené v budove Bidenovho centra pre diplomaciu a globálnu angažovanosť z rokov 2013-2016. Okrem iného obsahujú “spravodajské údaje USA a informačné materiály týkajúce sa okrem iného Ukrajiny, Iránu a Spojeného kráľovstva”. Zdroje vysielateľa nevysvetľujú, aké informácie sú obsiahnuté v týchto dokumentoch.

V pondelok CBS s odvolaním sa na zdroje uviedla, že v budove Bidenovho centra pre diplomaciu a globálnu angažovanosť, ktoré bolo otvorené s podporou Pensylvánskej univerzity v roku 2018, sa našlo asi 10 utajovaných dokumentov z čias keď bol Biden viceprezident. Ako potvrdili v Bielom dome, dokumenty objavili Bidenovi právnici 2. novembra 2022, pred strednodobými voľbami do Kongresu USA, po ktorých sa informácia o tom dostala do pozornosti Národného archívu USA, kde by mali všetky takéto dokumenty byť prenesené. Zamestnanci tohto rezortu zase informovali o incidente americké ministerstvo spravodlivosti, ktoré začalo vyšetrovanie, ako sa tajné dokumenty dostali do budovy analytického centra. Previerka je predbežným krokom, po ktorom bude musieť šéf rezortu spravodlivosti rozhodnúť, či je potrebné ďalšie vyšetrovanie, ako aj určenie špeciálneho prokurátora, ktorý by sa prípadu ujal.

Zdroj: CNN/CBS

Možno Vás bude zaujímať