Je potrebné slovenských poslancov opäť vrátiť do školy a doučiť ich históriu? V ČLÁNKU reakcie Ruska a Ukrajiny na včerajšie hlasovanie NR SR

Poslanci NR SR v utorok (20.jún) odsúhlasili uznesenie, v ktorom sa píše, že hladomor na Ukrajine v rokoch 1932-1933 bol spáchaný s úmyslom zničiť skupinu ľudí úmyselným nastolením životných podmienok, ktoré mali viesť k ich fyzickému zničeniu. Zároveň si parlament pripomenul obete hladomoru a vyjadril solidaritu s ukrajinským ľudom. V mene občanov SR pozostalým a blízkym obetí vyjadril úprimnú sústrasť. Odsúdil pritom genocídne činy totalitného sovietskeho režimu, ktoré “viedli k smrti miliónov Ukrajincov a výrazne poškodili základy ukrajinskej spoločnosti, píše sa v uznesení NR SR.

Kompletné znenie si môžeme prečítať TU: nrsr.sk/web/Dynamic/DocumentPreview.aspx?DocID=530584

Kto hlasoval ZA, kto PROTI a kto sa ZDRŽAL?

Máme iba pár mesiacov pred voľbami a aj takéto kroky či hlasovania Vám môžu poskytnúť dostatočný obraz o predstaviteľoch politických strán a hnutí na Slovensku a taktiež aj o ich názore nielen na zahraničnú politiku ale aj na samotnú históriu.

Kompletný zoznam z hlasovania si môžete prečítať TU: Schôdze : Hlasovanie : Štatistika hlasovaní klubov : Hlasovanie podľa klubov – Národná rada Slovenskej republiky (nrsr.sk)

Ako môžeme vidieť na webovej stránke NR SR, ZA návrh hlasovalo 84 poslancov (Z), PROTI návrhu bola 1 poslankyňa (P), ZDRŽALO sa hlasovania 23 poslancov (?), NEHLASOVALO 5 poslancov (N) a NEPRÍTOMNÝCH bolo 37 poslancov (0).

Hlasovanie poslancov z klubu OĽANO
Hlasovanie poslancov z klubu SMER – SD
Hlasovanie poslancov z klubu SaS
Hlasovanie poslancov z klubu SME RODINA
Hlasovanie poslancov, ktorí nie sú členmi poslaneckých klubov

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa poďakoval slovenskému parlamentu, ktorý uznal hladomor na Ukrajine v 30. rokoch minulého za genocídu

“Som vďačný slovenskému parlamentu za uznanie hladomoru v rokoch 1932 – 1933 za genocídu ukrajinského ľudu,” napísal. Rozhodnutie NR SR označil za dobre načasované a za výrazný prínos k obnoveniu historickej spravodlivosti a ucteniu si miliónov nevinných obetí, uviedol Zelenskyj.

Reakcia Veľvyslanectva Ruska na Slovensku

“V súvislosti s prijatím uznesenia Národnej rady Slovenskej republiky z 20.júna t.r., ktorým bol hladomor na Ukrajine v rokoch 1932-1933 uznaný za genocídu, musíme konštatovať, že slovenskí zákonodarovia v snahe podporiť zločinecký režim v Kyjeve, tentoraz prostredníctvom hrubého prekrúcania historických faktov o hladomore v ZSSR a diletantského úsilia vymyslieť akési paralely medzi tragickými udalosťami tých rokov a špeciálnou vojenskou operáciou Ruska na Ukrajine, sa opäť uchýlili k otvoreným špekuláciám so zámerom presvedčiť svojich spoluobčanov o potrebe podporovať ozbrojený konflikt za hranicami svojej vlastnej krajiny.

Hlad v ZSSR v tridsiatich rokoch 20.storočia bol humanitárnou katastrofou, ktorá v Sovietskom zväze podľa rôznych odhadov postihla dva až osem miliónov ľudí. Okrem Ukrajiny tragédia zasiahla aj severný Kaukaz, dolné a stredné Povolžie, časť Centrálno-černozemskej oblasti, Kazachstan, západný Sibír, južný Urál a ďalšie poľnohospodárske regióny ZSSR. Pokusy prezentovať tieto udalosti ako “genocídu ukrajinského národa” sú nenáležité a hlúpe, nemajú nič spoločné s pravdou a majú spolitizovaný a antihistorický charakter.

Na toto hlasovanie neostali imúnni ani ruskí politici. Vyjadril sa aj predseda Výboru Štátnej dumy pre medzinárodné záležitosti Leonid Slutský

K včerajšiemu hlasovaniu sa dnes vyjadril aj predseda Liberálnodemokratickej strany, predseda Výboru Štátnej dumy pre medzinárodné záležitosti Leonid Slutský.

“Kolektívny Západ pokračuje vo vojne s historickou pravdou. Po parlamentoch Nemecka, Francúzska a Veľkej Británie prijala Národná rada Slovenska uznesenie, podľa ktorého bol hladomor na Ukrajine v rokoch 1932-1933 uznaný za genocídu ukrajinského ľudu. Prečo zrazu táto “prehliadka priznaní” západnej politickej konjunktúry s antihistorickými interpretáciami? Je známym faktom, že hladomorom trpela okrem Ukrajiny väčšina území bývalého ZSSR, vrátane regiónov Stredná čiernozemská oblasť, Severný Kaukaz, Ural, Povolžie a Sibír v rokoch 1932-1933. A nazvať udalosti tých rokov “genocídou ukrajinského ľudu” je absolutne cynické. Na Ukrajine naozaj došlo ku genocíde, nie však v 30.rokoch minulého storočia, ale od roku 2014, keď neonacistický režim, ktorý sa dostal k moci v dôsledku krvavého prevratu, začal ničť rusky hovoriacich obyvateľov Donbasu. A ešte skôr ju proti občanom Sovietskeho zväzu vykonalo nacistické Nemecko a jeho spojenci. A Štátna duma prijala samostatné vyhlásenie, v ktorom uznala zločiny nacistických útočníkov a ich komplicov proti civilnému obyvateľstvu ZSSR za genocídu. Budeme a musíme o tom naďalej hovoriť na všetkých medzinárodných a medziparlamentných platformách a viesť skutočnú “líniu obrany a obrany” historickej pamäti,” uzavrel Leonid Slutský.

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: tvotvsk

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *