KĽDR vykonala ďalšie tri štarty balistických rakiet. Vo štvrtok o tom informoval japonský premiér – tvotv.sk

Pobrežná stráž najskôr informovala, že trajektória prvej rakety prešla vzdušným priestorom krajiny v oblasti prefektúr Mijagi, Niigata a Jamagata. Následne japonský minister obrany Yasukazu Hamada tieto informácie poprel a uviedol, že raketa spadla do Japonského mora. Vedúci rezortu obrany tiež uviedol, že jedna z vypustených rakiet preletela vzdialenosť 750 km s maximálnou nadmorskou výškou letu 2 tisíc km.

Japonské orgány v súčasnosti objasňujú podrobnosti o odpaľovaní rakiet, ktoré uskutočnila KĽDR. V kancelárii predsedu vlády Fumia Kishidu bolo zriadené núdzové veliteľstvo na zhromažďovanie informácií v súvislosti s odpaľovaním. 

Japonský premiér Fumio Kishida uviedol, že “nepretržité odpaľovanie balistických rakiet” Severnou Kóreou v posledných dňoch je “pobúrením” a “nebude sa tolerovať”, keď vo štvrtok hovoril s novinármi v Tokiu. “Už som vydal pokyny na potvrdenie, či došlo alebo nedošlo k poškodeniu, na poskytnutie vhodných informácií verejnosti a na analýzu informácií. Teraz som v procese potvrdzovania podrobností. Chcel by som odpovedať na vašu otázku po opätovnom potvrdení podrobností,” dodal Kishida.

Obyvatelia prefektúry Niigata boli údajne varovaní, aby sa ukryli vo vnútri budov alebo v podzemí ihneď po vypustení jednej z rakiet, zatiaľ čo dopravné linky Tohoku, Joetsu a Hokuriku Shinkansen boli čiastočne pozastavené. Podľa japonského ministerstva dopravy neboli hlásené žiadne škody na lietadlách lietajúcich vo vzdušnom priestore po celej krajine, hoci predtým bolo vydané varovanie pre posádky leteckých spoločností, aby boli v pohotovosti. Podľa japonského úradu pre jadrovú reguláciu neboli v celej krajine zistené žiadne abnormality.

Zdroj: agentúra TACC/agentúra Ruptly

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: tvotvsk

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *