Pentagon oznámil vytvorenie ústredia v Nemecku na kontrolu dodávok zbraní do Kyjeva – tvotv.sk

WASHINGTON, 5. novembra – Spojené štáty vytvoria v Nemecku bezpečnostné veliteľstvo, ktoré bude dlhodobo koordinovať pomoc Ukrajine a kontrolovať dodávky zbraní. Novinárov o tom informovala na piatkovom brífingu zástupkyňa hovorkyne amerického ministerstva obrany Sabrina Singhová.

“S potešením oznamujem, že na udržanie tejto historickej úrovne našej pokračujúcej bezpečnostnej podpory Ukrajine ministerstvo zriadi skupinu bezpečnostnej pomoci pre Ukrajinu, ktorú budeme nazývať SAG-U, bude to špeciálna personálna zložka v nemeckom Wiesbadene pod vedením veliteľstva európskych ozbrojených síl a [bude potrebná] na koordináciu nášho úsilia,” uviedla.

Podľa predstaviteľky amerického ministerstva obrany, nové veliteľstvo pomôže Spojeným štátom “dlhodobo podporovať Ukrajinu”.

“Skupina bezpečnostnej pomoci (SAG-U) nie je nová misia, je to efektívnejší spôsob riadenia procesu. Ide o pokračovanie práce, ktorú už v regióne vykonal 18. letecký zbor. Skupina je logickým spôsobom, ako pokračovať v poskytovaní pomoci Ukrajine v krátkodobom a dlhodobom horizonte,” dodala Singhová.

Podľa novín The New York Times  bude skupina monitorovať, ako Spojené štáty a ich spojenci trénujú a vybavujú ukrajinskú armádu. Nová štruktúra bude zamestnávať približne 300 ľudí. Súčasní a bývalí vysokí predstavitelia USA uviedli, že rozhodnutie Pentagonu vytvoriť nové veliteľstvo a dodávať ďalšie zbrane naznačuje, že Spojené štáty “očakávajú, že hrozba Ruska pre Ukrajinu a jej susedov bude trvať niekoľko rokov.”

Zdroj: The New York Times

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: tvotvsk

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *