INDIA: “Je to smutné” – Návštevníci sklamaní z topiacich sa himalájskych ľadovcov v Džammú a Kašmíre

Návštevníci indickej časti Himalájí v meste Sonamarg vyjadrili svoje sklamanie z topiacich sa ľadovcov, ako ukazujú zábery natočené v piatok.

“Prišiel som sem tento rok a nie je tu žiadny ľadovec, ľadovec sa topí. Je šokujúce, že v novembri nie je po ľadovci ani stopy. Myslím si, že globálne otepľovanie má veľmi nepriaznivý vplyv na tento konkrétny ľadovec a treba s tým niečo urobiť,“ povedal Krupa Magdum.

Podľa vedcov sa ľadovce v Džammú a Kašmíre, ako aj v Ladaku v západných Himalájach údajne rýchlo topia v dôsledku emisií čierneho uhlíka a skleníkových plynov, pretože čierny uhlík usadený na ľadovcoch znižuje ich odrazivosť a spôsobuje rýchlejšie topenie. Ľadovce údajne poskytujú vodu okolitým regiónom, ktoré sú teraz ohrozené. Topenie ľadovcov tiež vysušuje horské lesy, čo vedie k začiatku sezóny lesných požiarov a hrozí, že vážne ovplyvní životy miestnych ľudí.

“Ľadovec sa úplne stiahol. Išli sme vyššie do hôr, ale nedostali sme sa k ľadovcu, je to smutné. Je to kvôli efektu globálneho otepľovania a je smutné, že sa to deje.” Kašmír kvôli tomu stratí svoju krásu,“ povedal ďalší návštevník.

Západné Himaláje sú domovom jedinečného ekosystému. Nachádza sa tam známy národný park Valley of Flowers, obľúbené miesto turistov z celého sveta.

Zdroj: agentúra Ruptly

Možno Vás bude zaujímať