Putin položil veniec na pamiatku obrancov Stalingradu

Ruský prezident Vladimír Putin vo štvrtok navštívil pamätný komplex Mamajeva Kurgana vo Volgograde v rámci slávnostných podujatí venovaných 80. výročiu víťazstva v bitke pri Stalingrade.

Hlava štátu položila veniec na Večný plameň v Sieni vojenskej slávy, potom si minútou ticha uctila pamiatku sovietskych vojakov, ktorí zahynuli počas bitky pri Stalingrade.

Potom sa Putin priblížil k hrobu maršala, dvakrát Hrdinu Sovietskeho zväzu Vasilija Chuikova, pochovaného na území Mamajeva Kurgana, a tiež položil kvety. Počas vojny Chuikov velil 62. armáde, ktorá sa preslávila hrdinskou šesťmesačnou obranou Stalingradu.

O pamätnom komplexe

V rokoch 1942-1943 sa na tomto mieste odohrali divoké bitky a po Veľkej vlasteneckej vojne tu bol postavený historický a pamätný komplex “Hrdinom bitky pri Stalingrade”. Jeho výstavba sa začala v roku 1959: za osem rokov bolo na východnom svahu kopca postavených množstvo sôch a basreliéfov, úplne vytvorených z betónu. Medzi nimi je 85-metrový pamätník “Vlasť volá!”, ktorý bol dlho najvyššou nenáboženskou sochou na svete.

Samotná Sieň vojenskej slávy je ďalšou poctou pamiatke padlých vojakov. Na jeho stenách je 34 mozaikových bannerov, kde je vytesaných 7 200 mien. Ale, ako je uvedené v múzeu, za konkrétnymi menami sú státisíce mŕtvych obrancov Stalingradu. Večný plameň horí v hale, v blízkosti ktorej stoja vojaci Čestnej strážnej Volgogradskej posádky.

Na klenbe je obraz 18 rozkazov ZSSR a strážna stuha s nápisom: “Áno, boli sme len smrteľníci a len málo z nás prežilo, ale všetci sme splnili svoju vlasteneckú povinnosť voči posvätnej matke vlasti.” 

Zdroj: TACC

Možno Vás bude zaujímať