R. Fico: Koalícia sa bojí budúcotýždňového referenda. Vedia, že príde čas zúčtovania

BRATISLAVA (13. január) – Robert Fico, Robert Kaliňák a Tibor Gašpar sa dnes na tlačovej besede venovali téme likvidácie právneho štátu, a to v kontexte pripravovaného referenda. Koalícia totiž tvrdí, že referendum má vraj zachrániť stranu SMER, lebo jej predstavitelia sa boja o svoju beztrestnosť alebo že konanie referenda je ohrozenie demokracie.

V tlačovom vyjadrení strany SMER – SD sa uvádza, že “dnes na tlačovej besede opäť odzneli ďalšie nahrávky, ktoré potvrdzujú obludnosť systému, ktorý vybudoval Matovič a budoval ho už pred parlamentnými voľbami v roku 2020.”

Podľa názoru strany SMER-SD je súčasťou tohto systému aj E. Heger.

„Buď sa spolčili so všelijakými kriminálnikmi typu Petrova, Slobodníka alebo sa dostali pod tlak iných kriminálnikov typu Makóa a namiesto toho, aby veci riešili ako sa majú riešiť, tak sa spolčili, spolupracujú a dnes sme svedkami toho, že ak sa niekto bojí referenda a predčasných parlamentných volieb, tak je to predovšetkým preto, lebo vedia, že príde čas zúčtovania,“ uviedol R. Fico.

Predseda strany tiež pripomenul daňové podvody Igora Matoviča, ktoré neboli realizované ako trestná vec, ktoré napáchal v súvislosti s používaním motorového vozidla v minulosti, nakoľko prípad bol premlčaný. Tiež fiktívny prevod jeho spoločnosti na „bieleho koňa“ pána Vandáka, kedy v roku 2008 opakovane musel podpisovať dokumenty bez toho, aby vedel, o čo ide a zároveň mu mali volať pracovníčky z daňového úradu, ktorým nemal dvíhať telefón. Za toto všetko mu bola sľúbená doživotná renta 1500 eur, uvádza sa v tlačovom vyjadrení strany SMER – SD.

Robert Fico zverejnil ďalšiu komunikáciu Petrova, z obdobia bezprostredne po parlamentných voľbách v roku 2020. Tu sa potvrdzuje, že Petrov bol zapojený do obrovských operácií prania špinavých peňazí a nelegálnej optimalizácie daňových základov. Potvrdzujú, že Petrov bol v priamom kontakte s Matovičom a jeho manželkou, pričom vedel, že sa mu nič nemôže stať za trestnú činnosť do roku 2020, lebo keďže pomáhal Matovičovi pri inej trestnej činnosti, veril, že ten ho bude kryť. Uvádza sa v tlačovej správe strany SMER-SD.

Ďalej boli zverejnené nahrávky, kde Petrov hovorí, že sa priznáva k  optimalizovaniu daní a že nie je svätý. Potvrdzuje to navyše aj policajt Kotek, ktorý na adresu Petrova hovorí, že vie o tom, že Petrov zarobil peniaze na optimalizácii daní. Ďalšie nahrávky potvrdzujú priznanie manipulovania svedeckej výpovede so súhlasom OČTK, manipulovanie výpovedí tak, aby sa navzájom zosúlaďovali a bolo to používané proti vybraným terčom” – píše sa ďalej v tlačovom vyhlásení strany SMER -SD.

Na tlačovej besede tiež odznelo, že už pred voľbami v roku 2020 Matovič založil organizovanú zločineckú skupinu, kde spolupracoval s ľuďmi typu Slobodník a Petrov a podľa všetkého aj s Makóom. Po voľbách v roku 2020 za túto spoluprácu mohol z pozície predsedu vlády a neskôr z pozície ministra financií garantovať beztrestnosť. Zo zverejnených dôkazov je preukázané, že tu je jasné podozrenie vo vzťahu k Matovičovi, že túto zločineckú štruktúru využil ešte pred voľbami na optimalizáciu daní, teda na daňové podvody – uviedli účastníci dnešnej tlačovej besedy.

Robert Fico tiež upriamil pozornosť aj na to, že Makó mal vydierať šéfa Tiposu Kaňku, ktorého mal nútiť, aby predal sieť čerpacích staníc Oliva Oszkárovi Világimu. „Po tom, ako začal o týchto otázkach veľmi otvorene hovoriť šéf operatívy pán Kaľavský, došlo k stretnutiu medzi Kaňkom, medzi predsedom vlády Hegerom a medzi Kaľavským, bolo to v Tipose a na druhý deň Kaľavskému vykopli dvere a ho zadržali. Sú tu veľmi legitímne otázky a pýtame sa, do čoho všetkého je pán Heger namočený? Je pán Heger alebo nie je pán Heger tajný spolumajiteľ spoločnosti Oliva, ak sa tak pozná s pánom Kaňkom a tak strašne za pána Kaňku pri každej príležitosti bojuje? Ako je možné, že Heger ako predseda vlády súhlasil s tým, že sa dá na Slovenskú informačnú službu navýšenie rozpočtu o 20 miliónov eur za to, že Slovenská informačná služba pokryje Makóa ako spolupracovníka?“ pýta sa R. Fico.

Bývalý policajný prezident Tibor Gašpar tiež zdôraznil dôležitosť referenda a to aj z hľadiska deštrukcie právneho štátu, zvyšovania cien energií, ale tiež aj kvôli iným pohľadom na hodnotové otázky. Myslí si, že spomínaná zločinecká skupina nemá strach len z trestnej činnosti, ktorú spáchal Heger, Matovič alebo Sulík, ale obávajú sa toho, že neochránia kajúcnikov. Tým sa už poskytujú prvé výhody, napríklad podmienečné zastavenie trestného stíhania Slobodníkovi, úľavy Makóovi a Imreczemu. „Oni sa boja toho, že by úspešné referendum alebo iná politická situácia priniesla zmenu a že sa toto všetko bude vyšetrovať. A my neodkazujeme len na výpovede kajúcnikov, ako nás stíhajú na základe takýchto fabulačných výpovedí, hovoríme o dôkazoch.  Slovenská informačná služba nahráva Petrova a nahrá tam sumu dôkazov o tom, ako sa Petrov podieľa na manipulácii trestných konaní a oni zatiaľ s touto sumou dôkazov nič zásadné nerobia. Tak sa pýtam, kedy sa k tomu pristúpi,“ uviedol exprezident policajného zboru. T. Gašpar uviedol aj ďalšie mená osôb z inšpekcie, ktoré pomáhajú kryť trestnú činnosť páchanú čurillovcami a kajúcnikmi.

Dodal, že na domovej prehliadke u Ľ. Makóa bol zadržaný materiál s názvom “Čistý Igor“, ktorý pojednáva o trestnej činnosti Matoviča, pričom Ľ. Makó ho zrejme používal ako vydieračský. Je to jeden zo zásadných dôkazov o závažnej trestnej činnosti na Matoviča.

Možno Vás bude zaujímať