Republikáni v Kongrese začali nové vyšetrovanie Bidenových tajných dokumentov

Predseda súdneho výboru Snemovne reprezentantov Jim Jordan poslal list americkému generálnemu prokurátorovi Merrickovi Garlandovi, v ktorom ho informoval o začatí konania.

WASHINGTON (14. január) – Republikánmi kontrolovaný súdny výbor Snemovne reprezentantov začal nové vyšetrovanie okolností držby tajných dokumentov z čias, keď pôsobil Joe Biden ako viceprezident (2008 – 2016), informoval v piatok the Hill.

Poznamenáva, že predseda výboru Jim Jordan (republikán z Ohia) poslal list americkému generálnemu prokurátorovi Merrickovi Garlandovi, v ktorom ho informoval o začiatku konania a tiež si od neho vyžiadal dokumenty týkajúce sa rozhodnutia ministerstva spravodlivosti vymenovať špeciálneho prokurátora na vyšetrenie prípadu Bidenových dokumentov. Okrem toho chcú republikáni získať z oddelenia dokumenty a údaje o interakcii ministerstva spravodlivosti, FBI a Bieleho domu pri vymenovaní špeciálneho prokurátora. Očakávajú, že tak urobia do 27. januára.

Predtým výbor pre dohľad a zodpovednosť snemovne, tiež kontrolovaný republikánmi, začal vlastné vyšetrovanie Bidenových tajných dokumentov. Niektorí republikáni sú presvedčení, že Biely dom úmyselne skryl tento incident pred verejnosťou pred voľbami do kongresu v polovici volebného obdobia, ktoré sa konali 8. novembra minulého roka.

Garland vo štvrtok oznámil vymenovanie bývalého federálneho prokurátora Roberta Ohra za špeciálneho právneho zástupcu na vyšetrovanie Bidenovho držania tajných dokumentov. Ako uviedol minister, jeho oddelenie dostalo informácie o objavení týchto dokumentov v kancelárii analytického centra spojeného s Bidenom 4. novembra minulého roka, 20. decembra, sa ministerstvo dozvedelo o prítomnosti takýchto dokumentov v dome súčasného prezidenta USA. Uvedené materiály pochádzajú z čias, keď bol Biden viceprezidentom Spojených štátov. 

Zdroj: The Hill/TACC

Možno Vás bude zaujímať