NATO vyšle lietadlá AWACS do Rumunska, aby uskutočnili prieskum proti Rusku

NATO do 17. januára rozmiestni v Rumunsku svoje lietadlá včasného varovania AWACS, aby uskutočnili prieskum proti Rusku. V piatok o tom informovala tlačová služba aliancie.

“NATO vyšle lietadlá AWACS do Bukurešti v Rumunsku. Lietadlá majú priletieť 17. januára 2023 a budú udržiavať rozšírenú vojenskú prítomnosť NATO v regióne a monitorovať ruskú vojenskú aktivitu,” uviedla aliancia. Ministerstvo obrany Rumunska objasnilo, že lietadlo bude rozmiestnené na leteckej základni v meste Otopeni. “V nadchádzajúcom období budú lietadlá AWACS vykonávať prieskumné a pozorovacie lety na území aliancie,” uviedlo ministerstvo vo vyhlásení.

Ako uviedla agentúra DPA , citujúc vojenské kruhy, hovoríme o troch lietadlách.

Lietadlá včasného varovania Boeing E-3A AWACS poskytujú predovšetkým monitorovanie vzdušného priestoru. Podľa oficiálnych technických charakteristík sú schopné detekovať a viesť vzdušné objekty vo vzdialenosti do 400 km, ale môžu byť tiež použité na prieskum pozemnej situácie, aj keď s menšou účinnosťou.

Tieto lietadlá NATO pravidelne lietajú nad Čiernym morom od znovuzjednotenia Krymu s Ruskom a začiatku konfliktu na Donbase v roku 2014. Teraz má aliancia v úmysle dlhodobo premiestniť tri takéto lietadlá do Rumunska. NATO využíva lietadlá AWACS so schopnosťou dopĺňať palivo vo vzduchu, čo výrazne rozširuje ich dosah a čas v službe vo vzduchu.

Predtým sa tieto lietadlá nachádzali na leteckej základni Gelsenkirchen v západnom Nemecku a teraz budú rozmiestnené v Otopeni pri Bukurešti, čo im umožní začať prieskum ukrajinského vzdušného priestoru a západnej časti Čierneho mora takmer okamžite po vzlete.

Misia má trvať niekoľko týždňov. Lietadlo patrí do flotily 14 sledovacích lietadiel NATO zvyčajne so sídlom v Geilenkirchene v Nemecku. Približne 180 vojakov sa rozmiestni na základni rumunských vzdušných síl v Otopeni pri Bukurešti.

Zdroj: TACC/NATO

Možno Vás bude zaujímať