SaS kritizuje Ministerstvo školstva v súvislosti so zálohovými faktúrami. Donedávna však tomuto rezortu SaS-ka šéfovala. Z vlády odišla v pravú chvíľu a má teraz čas zbierať preferencie kritikou na vládu, ktorej bola súčasťou.

Podpredseda SaS a exminister školstva Branislav Gröhling vyzýva ministerstvo školstva, aby sa rozhýbalo v súvislosti s informáciami o zálohových faktúrach na energie, ktoré chodia v týchto dňoch školám.

„Už dva týždne školy čakajú na informácie, čo so zálohovými faktúrami ohľadne energií, ktoré im chodia. Osobne očakávam, že sa ministerstvo školstva v tejto veci konečne rozhýbe. Komunikujem s mnohými riaditeľmi škôl, ktorým stúpli ceny za elektrinu 4,5,6, dokonca až 7-násobne. Boli to školy v Martine, Levoči, Seredi či Galante. Už máme prvú materskú školu, ktorú zavreli kvôli energiám. Stúpli im aj ceny za plyn. Každý má však inú situáciu v závislosti od dodávateľa,” priblížil Branislav Gröhling.

Podpredseda SaS upozorňuje, že školy nemajú už dva týždne jedinú informáciu alebo usmernenie, ako postupovať. „Prvotná informácia od ministerstva bola “neplaťte faktúry.” Neplatiť faktúry môže byť nebezpečné, lebo pri omeškaní bude škola platiť pokuty alebo ju dokonca môžu odpojiť. My sme financie na energie žiadali už od februára 2022. Súperili sme s ministerstvom financií o každé jedno euro na školy. Na rok 2023 vláda aj ministerstvo školstva úplne podcenili situáciu s energiami, nežiadali financie, školy nechali v štichu a nedali im ani žiadne informácie, čo bude ďalej. Je to maximálne nezodpovedné správanie tak od premiéra, ako aj od ministra školstva,” uzavrel Branislav Gröhling.

Možno Vás bude zaujímať