SaS : Veríme, že zlepšíme bezpečnosť na cestách

Koaliční poslanci predkladajú novelu zákona o cestnej premávke, ktorá má za cieľ zlepšiť bezpečnosť na cestách.

„Naším prioritným cieľom je jasne definovať a spresniť bočný odstup pri predbiehaní zraniteľných účastníkov cestnej premávky. Konkrétne ide o predbiehanie cyklistov, ale aj chodcov či kolobežkárov. V novele zákona definujeme, ako má vyzerať bezpečnostné predchádzanie, pričom vodič automobilu musí zachovávať dostatočný bočný odstup, ktorý je najmenej 1 meter pri rýchlosti do 50 km/h a 1,5 metra pri vyššej rýchlosti. Veríme, že táto malá zmena pomôže k vyššej bezpečnosti na cestách,“ uviedol poslanec NR SR za SaS a jeden z predkladateľov novely Radovan Sloboda.

Radovan Sloboda
Radovan Sloboda – poslanec NRSR (Sloboda a Solidarita)

Podľa poslanca za Sme rodina Miloša Svrčeka je dôležité, aby vodič pri predbiehaní prihliadal najmä na rýchlosť, druh svojho i predchádzaného vozidla, poveternostné podmienky a stav a povahu vozovky, čo sú základné parametre dodržania bezpečnosti.

Miloš Svrček
Miloš Svrček – poslanec NR SR (SME RODINA)

V súvislosti so zmenami pri prebiehaní vodičov malých motocyklov, cyklistov a chodcov sa tiež navrhuje upraviť pravidlá vodičov aj voči vodičom samovyvažovacích vozidiel a kolobežiek s pomocným motorčekom. „Je to rozšírenie zákona aj o týchto účastníkov cestnej premávky, ktorých doteraz cestný zákon nepoznal. Zároveň navrhujeme, aby účinnosť zákona bola daná od marca 2022, pričom veríme, že nájdeme širokú podporu nielen v parlamente, ale aj medzi občianskou spoločnosťou, ktorej záleží na bezpečnosti našich cyklistov,“ doplnila poslankyňa OĽANO Romana Tabák.

Romana Tabák
Romana Tabák – poslankyňa NR SR (OĽaNO)

Poslanecký návrh nájdete tu:

Návrh poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Miloša SVRČEKA, Romany TABÁK, Radovana SLOBODU a Juraja ŠELlGU na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. zákon č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov
https://www.nrsr.sk/web/Default.aspx?sid=zakony/cpt&ZakZborID=13&CisObdobia=8&ID=730

Možno Vás bude zaujímať