Generál Jozef Viktorín: Slovensko-české vzťahy, 100-120 miliónov eur zo SR do ČR

Slovensko-české vzťahy alebo kde sú peniaze, tam sú priatelia

Teraz trochu iný pohľad na slovensko-české vzťahy a bratskú spoluprácu v oblasti obranného priemyslu. Nie je tajomstvom, že modernizácia Ozbrojených síl SR pri súčasnej vláde naberá na rýchlosti a na sile.

Ako som už viackrát povedal, nemyslím si, že je rozumné práve v tomto období investovať obrovské miliardy na to, aby sme sa mohli fotiť pri novej technike a búchať sa do pŕs čo sa nám podarilo urobiť. Súčasné vedenie zabúda na jedno: že modernizácia ide z peňaženiek nás všetkých. V každom prípade, keď už modernizujeme, tak sa aspoň zamyslime ako zapojiť do týchto procesov slovenské firmy. A nielen slovami a sľubmi.

Slovensko-české vzťahy: 100-120 miliónov eur zo Slovenskej republiky smerom do Česka

Toto dokreslím na nasledujúcom príklade spolupráce. Za posledné obdobie (cca 5-6 rokov) odišlo zo Slovenskej republiky smerom do Česka 100-120 miliónov eur, čo sú približne 3 miliardy českých korún v priamych platbách. Hoci máme vlastných výrobcov, kupovali sa pištole CZ-UB, nákladné autá (okrem názvu, že Tatra je československá, tam nič slovenské nie je) a české letiskové radary za 24 miliónov eur.

Príkladov je dosť. Len potvrdzujú, že peniaze zo Slovenska odchádzajú a naše firmy čakajú. Či nakoniec niečo dostanú, vo väčšine prípadov čakajú dodnes. Slovenské firmy obranného priemyslu sú úspešné v Brazílii, v Turecku a v spolupráci s nemeckým gigantom Rheinmetall. U našich susedov bohužiaľ nie.

Čo od nás kúpili českí kolegovia? – NIČ!!!

Viete, čo od nás kúpili českí kolegovia? Nie, nejde o dlhý zoznam. Ide o jedno slovo: NIČ! Aj keď jeden takýto spoločný projekt existoval (Zuzana 2 s českým podvozkom Tatra), slovenská nadstavba húfnice sa zdala českej strane tak drahá, že nakoniec kúpila francúzsky Caesar, ktorý bol ešte drahší a minimálne o stupeň nižšie než spomínaná Zuzana 2.

A čo vidíme teraz? Ministerstvo obrany SR vyhlasuje výberové konanie a naši susedia sa k nám nielen hrdo hlásia, ale aj chvália dobrú spoluprácu. Pýtam sa, pre koho? Áno, zrazu tu je ponuka na 8×8 Corsac (český Pandur II), možno aj vozidlo 4×4 Patriot (poľsko-český Husar) a hľadajú sa možnosti tzv. spoločného produktu, ktorý by zabezpečil presun finančných prostriedkov od nás preč.

Tu sa vynárajú otázky pre pána ministra:

  • Je takáto spolupráca ozaj výhodná?
  • Neprelieva MO SR finančné prostriedky k susedom pod pláštikom modernizácie?
  • Vidíte medzi krajinami pozitívny investičný balans?
  • V čom je táto spolupráca prospešná pre slovenské firmy? Žeby skutočne platí, že tam kde sú peniaze, sú aj priatelia?

Toto nie je cesta pre hnutie Republika. Slovenské firmy musia cítiť, že hrajú na domácom ihrisku a že ich výrobky sú umiestnením v OS SR konkurencieschopné.

Generál Jozef Viktorín: "Slovensko-české vzťahy"
Generál Jozef Viktorín (Republika) – Expert na bezpečnostnú a obrannú politiku, 40 rokov služby: OS SR, MO SR a GŠ .

Možno Vás bude zaujímať